Sorting by

×
BilimBiyolojiDoğa ve Çevreİlginç BilimMakaleler

İlk Sıcakkanlı Balık Keşfedildi

 

sıcakkanlı opah balığı

Science dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, en nadir avlanan balıklardan biri olan Opah bilinen tek sıcakkanlı balık unvanını aldı. Aynı memeliler ve kuşlar gibi sıcak kan dolaşımına sahip balık, vücudunu sıcak tutarak okyanusun soğuk sularında hayatta kalabiliyor. Balık neredeyse bir araba lastiği büyüklüğe sahip.

Araştırmada yer alan Nicholas Wegner, yapılan tespitin Opah’ın üstün avlanma özelliğini açıkladığını belirtti. Opah, soğuk sularda yaşayan balıklara kıyasla çok hızlı yüzebiliyor ve avlanabiliyor. Balığın avını takip etme becerisi de sıcakkanlı olması sayesinde artıyor.

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nde (NOAA) görevli olan Wegner, balığın sıcak kanlı olma özelliğini solungaç dokusundaki damarlardan fark etti. Sıcakkan taşıyan damarlar, oksijen emdikten sonra vücuda karışmaya hazırlanan damarları çevreliyor ve soğuk kan vücuda sıcak olarak ulaşıyor. Su solungaçlar sadece bu balığa özel.

Avlanması sorun yaratabilir

Opah soğuk kanı ısıtması sayesinde 300 metreye kadar inen ve su sıcaklığının çok düşük olduğu sularda yaşayabiliyor. Uydudan elde edilen veriler balığın  45 ila 914 metre derinlikte yaşadığını gösteriyor. Balık, vücut sıcaklığını bulunduğu ortamın beş derece üzerinde tutabiliyor.

Wegner, Opah’ın sahip olduğu solungaç yapısının geçmişte bir balıkta rastlanmadığını ve ısı alışverişi yapabilmesi sayesinde sularda rekabet üstünlüğü elde ettiğini belirtti.

Natural Geographic’te yer alan bilgiye göre, Opah’ın değeri en çok rastlandığı Hawaii’de 3 milyon dolara ulaşıyor. SeaChoice örgütü ise Opah’ın avlanmasının deniz kaplumbağası, deniz kuşları, köpekbalığı ve kedibalığı gibi canlıları tehlikeye atabileceği uyarısında bulundu.

Bilim insanları, az yakalanan Opah’ın incelenmesiyle Pasifik’teki ekosistem hakkında daha fazla bilgi edineceklerini belirtti.,

Kaynaklar  : http://www.aljazeera.com.tr/haber/ilk-sicakkanli-balik-bulundu

http://www.sciencedaily.com/releases/2015/05/150514142944.htm

Araştırma referansı :

  1. Nicholas C. Wegner, Owyn E. Snodgrass, Heidi Dewar, John R. Hyde.Whole-body endothermy in a mesopelagic fish, the opah, Lampris guttatus. Science, 2015 DOI: 10.1126/science.aaa8902

sıcakkanlı balık

 

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu