KimyaMakalelerMekatronikVideobilim

Yeni Materyal Sayesinde Robotlar Şekil Değiştirebilecek

şekil değiştiren robot

Terminatör 2 filminde hafızalarımıza kazınan T-1000 robotu aynı cıva gibi erimiş bir metalden oluşuyor ve zarar gördüğünde anında değişebiliyordu.İşte MIT’den bilim insanları mum ve köpükten hal  değiştirebilen,sert ve yumuşak davranabilen düşük maliyetli bir robot teknolojisi geliştirdiler. Makine mühendisliği ve uygulamalı matematik bölümünden Prof. Dr. Anette Hosoi ve yüksek lisans öğrencisi Nadia Cheng tarafından geliştirilen materyal deforme olan cerrahi robotların üretilmesinde kullanılabilir. Robotlar bu sayede organlara veya damarlara zarar vermeden kolayca atılabilecek. Macromolecular Materials and Engineering dergisinde yayınlanan yeni araştırmada tarif edilen materyalin arama kurtarma operasyonlarında da kullanılabileceği düşünülüyor.

Ünlü robot firması Boston Dynamics’le beraber çalışan araştırmacılar DARPA’nın (Savunma Geliştirilmiş Araştırma Projeleri Ajansı)  Kimyasal Robotlar programının bir parçası olarak bu materyali geliştirmeye başladılar. DARPA dar yerlerden geçip sonra da eski haline gelebilecek yumuşak ve süngerimsi robotlar üzerinde çalışıyor.Prof. Hosoi’nin belirttiğine göre aynı ahtapotlar gibi dar yerlerden geçerek tekrar eski haline gelebilecek robotlar yapmaya çalıştıklarını ifade ediyor. Araştırmacılar şekil değiştiren katı robotlar üretmenin daha zor olduğunu belirterek bu nedenle yumuşak veya sertleşebilen robotlar üretmeye yöneldiklerini ifade ediyor. Hosoi, “ Kapının altından geçmek için yumuşak olmak gerekse de ,çekici tutmak için sertlik gerekir,”diyor.

http://youtu.be/aozu2C9Kmlg

Sıkışabilir ve Kendi Kendine İyileşen

Yumuşak ve katı haller arasınde gidip gelecek bir materyali üretmek için araştırmaılar köpüğü mum ile kapladılar. Köpüğü sıkıştıktan sonra eski haline gelebildiği için seçtiler. Sert dış kabuk mum kaplama sayesinde ısıyla yumuşayabilir. Isı ise sisteme elektrik kabloları sayesinde veriliyor. Malzeme soğuyunca tekrar katı hale geçiyor. Ayrıca yumuşak haldeki madde hasar görse bile ısındığında wax tarafından onarılarak eski haline dönüyor. Araştırmacılar bu materyali üretmek için poliüretan köpüğü erimiş mum banyosuna yerleştirdiler. Sonrası ise 3D yazıcı kullanarak kafes yapısında malzemeler üretildi. Bu sayede materyal oldukça kolay işlenerek, lehim gibi materyallerden daha ucuza mal olabiliyor. Hosoi ve ekibi şimdi robotikte hiç kullanılmayan magnetorheological ve  electrorheological sıvı maddeler üzerinde çalışıyor. Bu maddeler elektrik akımı veya manyetik alan uygulandığında yumuşak halden sert hale geçebiliyor.

Bu araştırma ısının rijidite üzerindeki kontrolü sayesinde yumuşak robotların üretilebileceğini gösteriyor. ,

Kaynak : ScienceDaily

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.