Doğa ve ÇevreFizikMakaleler

Denizleri Temizlemek İçin Dalga Üreteci Ürettiler

su çekici water tractor

Denizde yüzen bir şeyi veya pisliği temizlemek gerçekten yorucu olabilir. Özellikle bunları yönlendirmeniz ve sürüklemeniz gerçekten zordur. Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden (The Australian National University –ANU) yapılan bir araştırmada suda yüzen nesneleri doğru dalgaları üreterek istediğiniz yönde hareket ettirmek mümkün gözüküyor.

Araştırma ekibi dalga tankında masa tenisi topuyla deneyler yapıyor. 3 boyutlu dalgalar dalga jeneratörüyle frekanslarını manipüle edilerek, top jeneratöre veya jeneratörden uzağa yönlendirilebiliyor. İşte burada jeneratörden gelen dalgalar sayesinde top istenilen yöne hareket edilebiliyor.

Bilim insanları dalgaları suyun üzerinde akış şablonları kuracak şekilde üretmese de bunun arkasındaki matematiksel fenomen halen anlaşılamıyor. “Küvette hepimiz bu şekilde dalgalar üretebilse de, bu halen çözülemeyen büyük bir bilimsel gizem .Bunu bugüne kadar kimsenin tanımlamaması bizi oldukça şaşırttı, ” diyor proje lideri Dr. Horst Punzmann.

Araştırmacılar metodu daha büyük ölçekte uygulamayı umuyor. Bu araştırmadan elde edilen sonuçlar sayesinde denizlerde kirlilik yaratan petrol sızıntıları temizlenebilir ya da denizlerde yüzenleri etkileyen girdaplar ve akıntılar anlaşılabilir.

Araştırma Nature Physics’de yayınlandı. Deneyi videodan izleyebilirsiniz.

http://www.gizmag.com/water-tractor-beam/33293/

Araştırma Referansı :

  1. Horst Punzmann, Nicolas Francois, Hua Xia, Gregory Falkovich, Michael Shats.Generation and reversal of surface flows by propagating wavesNature Physics, 2014; DOI: 10.1038/nphys3041

 

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Emeklerinizden dolayı şimdiden teşekkürler. İnanın büyük bir boşluğun küçük bir bölümünü doldurmakta güzeldir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.