Sorting by

×
Bilimsel GelişmeBiyolojiMakalelerTıp ve Sağlık

Virüsleri Öldüren Şeker Türevi İlaç Geliştirildi

Son günlerde coronavirüs ve domuz virüsü salgını nedeniyle ülkemizde de, virüsler ve tedavileri çok konuşulmaya başlandı. Virüsleri öldürmek çok zordur, kullanılan ilaçlar ve kimyasalların bir kısmı da sağlığa zarar verebilmektedir. Manchester Üniversitesi, Cenevre Üniversitesi (UNIGE) ve EPFL’den araştırmacılar şeker türevi yeni bir virüsidal( virüs öldürücü) ilaç geliştirdi. Ayrıca virüsler için ölümcül olan bu madde, insan sağlığı açısından güvenli görünüyor.

Antiviral tedavilerin büyük çoğunluğu virüsleri tam olarak öldürmez. Ancak onları yavaşlatarak, çoğalmalarını engelleyerek, enfekte olan hücre sayısının artışını azaltır. Her ne kadar bu hastalığı defetmek için etkili bir metot olsa da; virüsler çok hızlı mutasyon geçirerek, bu ilaçlara karşı yeni savunma yöntemleri geliştirir.

Araştırmacılar, siklodekstirin yani doğal glikoz türevleri üzerinde çalışarak işe başladılar. Bu molekülleri virüslere tutunacak şekilde tasarladılar. Böylece molekül yüzeye tutunarak, dış zarfı yırtarak, etkili bir şekilde virüsleri öldürüyor.

Solda ilaçtan önce,sağda ilaçtan sonra parçalanıyor

Araştırmacılar, yeni tedaviyi birkaç virüs tipi üzerinde denedi. Herpes(uçuk) , HIV,hepatit C,Zika ve RSV gibi virüslerde güçlü sonuçlar elde edildi. Bu moleküller petri kabında,dokularda ve farelerdeki virüslerde test edildi ve etkili olduğu gösterildi. Ayrıca ilaç tedavi ederken, dokulara zarar vermiyor ve ilaca karşı mutasyon  direnci oluşmuyor.

“Şekerden modifiye edilen yeni molekül, geniş çaplı antiviral özellik gösteriyor. Antiviral mekanizma  virüsidal olduğundan, virüsler direnç göstermekte zorlanıyor. Bu yeni antiviral ilaç iki geniş spektrumlu etkili ilaçlardan biri olabilir. Viral enfeksiyonları tedavide oyunu değiştirme potansiyeli var,” diyor baş araştırmacılar Samuel Jones veValeria Cagno.

Ekip bu molekülün diğer tedavilere karşı direnç gösteren coronavirüs gibi tedavilerda kullanılabileceğini söylüyor. Geliştirilen moleküllerin patenti alındı ve üniversite şirketi tarafından pazara sürülmek isteniyor. Nihai hedefte; kremler,burun spreyleri ve çeşitli tedaviler var.

Araştırma Science Advances dergisinde yayınlandı.

Kaynak : EPFL

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu