Bilimsel GelişmeMühendislikNanoteknolojiTıp ve Sağlık

Nano Robotlar Diş Kanallarındaki Bakterileri Başarıyla Temizledi

Dişlerde biriken bakteriler zamanla ulaşması oldukça zor olan bölgelerde enfeksiyon yaratabilir. Hindistan Bilim Enstitüsü’nden bilim insanları ulaşması zor bölgelerdeki bakterileri öldürebilecek nanorobotlar geliştirdi. Dişlerdeki mikroskobik kanallarda ilerleyen nano makineler, bakterileri ısıyla öldürerek, kanal tedavilerin başarı oranını arttırabilir.  

Araştırmacılar bakterilerin yerleştiği dentinal tübüllere robotları yollayarak, bu ulaşması zor bölgelerde bakterileri ısıyla öldürmeyi amaçladı. Bu mikroskobik kanallar dişlerin özünde başlayarak, dışa doğru devam ediyor. Eğer bakteriler bu kanallarda birikirse, kanal tedavisi bile olsa bakteriler bu ortamdan kaçacağı için tedaviden kaçabilir.

“Dentinal tübüller çok küçük olduğundan, bakteriler dokunun içinde birikiyor. Mevcut tekniklerle içeriye giderek tüm bakterileri öldürmek mümkün olmayabiliyor,” diyor Shanmukh Srinivas.

Mevcut kanal tedavilerinde diş kanalı kimyasallarla yıkanarak bakteriler öldürülmeye çalışılıyor fakat antibiyotik dirençli bakteriler bu saldırılardan kaçabilir. Önceki çalışmalarda lazer ve ultrason kullanılarak daha iyi bakteri temizliği yapılsa da bu teknik dişin ancak 800 mikron derinine kadar inebiliyor. Yani kısıtlı bir teknik olduğundan başka yöntemler aranıyordu.

Diş kanallarındaki bakterilern temizlenmesi – Theranautilus

Bilim insanları nano robotlar kullanılarak daha derinlere inen bir çözüm geliştirdi. Ekip silisyum dioksit üzerine demir kaplama kullanarak minik sarmal şeklinde droidler geliştirdi. Kontrollü manyetik alan kullanarak 2000 mikrometre derinliklere kadar inebilen ve manyetik alanın uyarılmasıyla ısı üreterek bakterileri öldüren minyatür robotlar geliştirdi.

Çekilen diş numunelerine enjekte edilen robotlar sayesinde, dentinal tübüllerin diplerine kadar inilerek, bakterilerin başarıyla temizlendiği gösterildi. En önemlisi de bilim insanları işi bittikten sonra robotların geri alınabildiğini de gösterdi.  

Daha önce benzer tedavi teknikleri kanser tedavilerinde de kullanıldı. Araştırmacılar Theranautilus adını verdikleri bir girişim şirketi kurarak bu teknolojiyi ticarileştirmek istiyor. Ayrıca kanal tedavisi esnasında dişe robotları yollamak için medikal bir cihaz da geliştiriliyor.

Belki de bu sayede daha öncesinde sadece bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz nano robot teknolojisi gerçek olmak üzere.

Araştırma Advanced Healthcare Materials dergisinde yayınlandı.

Kaynak: Indian Institute of Science

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Nano Robotlar Diş Kanallarındaki Bakterileri Başarıyla Temizledi - winally.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu