Sorting by

×
Bilimsel GelişmeBiyolojiTıp ve Sağlık

Japon Pankreatit İlacı Nafamostat, Koronavirüsün Bulaşmasını Engelleyebilir

Normalde akut pankreatitin tedavisinde kullanılan nafamostat mesilat(marka:fusan) ilacının, yeni koronavirüsün(SARS-CoV-2) insan hücrelerine girişte bloke ederek bulaşmayı engelleyebileceği bulundu. Tokyo Üniversitesi’nde elde edilen son bulgular 18 Mart 2020’de duyuruldu.

Yeni yapılan araştırmaya göre Nafamostat virüsün zarf yapısının , konak hücre membranına tutunmasını engelleyerek , virüs enfeksiyonunu engelliyor. Geçenlerde Alman araştırma grubu tarafından tanımlanan camostat mezilatın(marka:Foypan) sadece onda bir konsantrasyonunda nafamostat verilmesiyle virüsün hücre membranına tutunmasını engelliyor. (Ref:1)


Hem Nafamostat, hem de Camostat Japonya’da pankreatit ve diğer hastalıkların tedavisinde geliştirilen ilaçlardır. Bu ilaçlar yıllardır Japonya’da reçete edilmekte ve yeterli klinik veriye sahiptir.

Tokyo Üniversitesi Nisan 2020’de bu iki ilacın COVID-19 tedavisi için klinik denemelerine başlayacak.


Tokyo Üniversitesi Tıp Bilimleri Enstitüsü Asya Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma Merkezi’nden Prof. Dr. Jun-ichiro Inoue ve Yrd. Doç. Dr. Mizuki Yamamoto, Nafamostat’ı COVID-19 ile savaşta güçlü bir aday olarak gösteriyor.
 

DSÖ COVID-19’u pandemi ilan etse de, halen etkili bir COVID-19 tedavisi bulunamadı. Bu nedenle ilacın acilen geliştirilmesi gerekiyor.


“SARS-CoV-2 enfeksiyonu hızla tüm dünyaya yayılırken, bir ilacın yeni bir amaçla kullanılması, güvenirlik verilerine sahip ilaçlar arasından gerekli ilacı tespit etmek açısında çok değerli görünüyor,” diyor Prof. Dr. Inoue.

SARS-CoV-2’nin Hücreye Tutunmasını Engelliyor

SARS-CoV-2 gibi koronavirüsleri saran çift tabakalı bir lipid yapısı ve zar proteinleri mevcuttur. SARS-CoV-2 insan hücresine girerken, zarf yapısındaki S proteini hücre membranı reseptörü ACE-2’ye bağlanıyor(2*). S proteini,insan hücresi türevi proteolitik enzim ve  Furin tarafından, S1 ve S2 olan olmak üzere iki kısıma ayrılır. Sonrasında S1, ACE-2 reseptörüne bağlanır. Diğer fragman S2 ise TMPRSS2(insan hücresi yüzey serin proteazı) tarafından ayrılarak membrana kaynaşır. (3*) ACE2 ve TMPRSS2 , SARS-CoV-2 enfeksiyonu için spesifiktir. (Ref.1)
Araştırma grubu 2016’da, Nafamostat’ın etkili bir şekilde MERS-CoV virüsünün, S proteininin membran füzyonu başlatmasını engellediğini göstermişti.

Nafamostat’ın 10 ila 1000 nM konsantrasyon aralığında 293FThücre (insan böbrek hücresi) kullanılarak SARS-CoV-2’nin S proteiniyle başlatılan, membran kaynaşmasını baskıladığı tespit edildi.  Araştırmacılar yaptıkları deneylerde SARS-CoV ile MERS-CoV ‘la benzer dozda(1-10 nM aralığı) Nafamostat ile membran füzyonunun baskılanabileceğini gösterdi. Nafamostat tedavisinin damar içi yolla verilebileceği düşünülüyor.

Kaynak: https://www.ims.u-tokyo.ac.jp/imsut/en/about/press/page_00002.html

Referanslar:

1. Hoffmann et al. Cell 181, 1-10 (2020)
2. Yamamoto et al. Antimicrob Agents Chemother 60, 6532-6539 (2016)

Open a new window

Utokyo People INOUE Jun-ichiro 

Open a new window

Utokyo People YAMAMOTO Mizuki 

Open a new window

Division of Cellular and Molecular Biology of IMSUT (Japanese only) 

Open a new window

Utokyo ARTICLES 

(*1) drug repurposing: An attempt to find new effective uses for existing drugs whose safety in humans has already been adequately established in clinical practice.

(*2) ACE2: Angiotensin converting enzyme 2, which catalyzes the conversion of angiotensin II to angiotensin 1-7. ACE2 acts as a receptor for both SARS-CoV and SARS-CoV-2.

(*3) TMPRSS2: Transmembrane protease, serine 2. A serine protease present in the cell surface membrane. The SARS-CoV-2 coronavirus S protein is said to undergo proteolysis by TMPRSS2 after binding to the host receptor. Absent protein degradation, membrane fusion cannot proceed. Nafamostat is thought to inhibit S protein-initiated membrane fusion by inhibiting TMPRSS2 activity.

(*4) fusion assay system: A DSP (Dual Split Protein) reporter is used to detect fusion. DSP is a chimeric protein of split Renilla luciferase and split GFP (DSP1-7, DSP8-11), which has neither activity by itself, but can regain both GFP and luciferase activity upon self-association via its split GFP domain to a partner protein. By expressing these two proteins in separate cells, fusion between the cells can be quantified based on restored GFP and luciferase activity.

(*5) Calu-3 cells: Human bronchial epithelial cell-derived immortalized cells established from human lung cancer. It is used for functional analysis of respiratory cells. These cells are our appropriate model for the lung epithelial cells that SARS-CoV2 and MERS-CoV actually infect.

(*6) 293FT cell: an immortalized cell line derived from human fetal kidney. It has excellent properties such as fast cell growth and easy gene transfer.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Japon Pankreatit İlacı Nafamostat, Koronavirüsün Bulaşmasını Engelleyebilir - Vonelon.com
  2. Geri bildirim: Japon Pankreatit İlacı Nafamostat, Koronavirüsün Bulaşmasını Engelleyebilir mi? - winally.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu