Sorting by

×
MekatronikTeknoloji HaberTıp ve SağlıkVideobilim

Duygu ve Hafızaya Sahip Robot Yaşlılara Yardım Edecek

yaşlılar için robot

Hertfordshire Ünivesitesi’nden araştırmacılar, yalnız yaşayan yaşlılara bakabilecek veya onlara eşlik edebilecek sosyal bir robot prototipi geliştirdiler. Care-O-bot® 3 adı verilen robot son teknolojiyi kullanarak akıllı ev platformlarıyla beraber çalışabiliyor.

Hertfordshire Ünivesitesi Adaptif Sistemler’den Dr Farshid Amirabdollahian’ın liderlik ettiği, Avrupa ülkelerinden 9 partner enstitünün birlikte çalıştığı 4,825,492 avroluk proje  ACCOMPANY (Acceptable Robotics Companions for Ageing Years) adlı proje yaşlılara yardım etmeyi amaçlıyor.

Üç yılı aşkın süredir devam eden proje akıllı ev ortamında  insanların durumlarını belirleme ve robotların hatırlama kabiliyetlerini kullanarak, insanların hayatlarını iyileştirmeyi planlıyor. ACCOMPANY Fransa,Hollanda ve İngiltere’de yapılan resmi ve bakıcı senaryolarını değerlendirdi.

Accompany’nin sonuçları bu sosyal robotun toplumdan yalıtılma ve yalnızlık gibi problemleri çözmede yardımcı olabileceğini gösteriyor. Robot aktiviteleri simüle ederek, otonomi ve bağımsızlığa saygı gösteriyor. Projenin en son gözden geçirilmesinde Brüksel’de yapılan final bakışında mükemmel sonuçlar elde edildi.

Dr Amirabdollahian dediğine :” İşbirliğiyle üretilen teknolojinin fizibilitesi kanıtlandı. Ayrıca empati, duygu ve sosyal zeka gibi önemli yaklaşımlar vurgulanırken, etik açıdan teknolojinin bağımsız yaşama katkısı da sağlanıyor,” diyor

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2015/02/150205141151.htm

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu