KimyaTeknoloji HaberTıp ve SağlıkYeni İcatlar

Hastaneler İçin İlaç Üreten Kompakt Sistem Yapıldı

kompakt sistem ilaç üretimi

MIT’den araştırmacıların geliştirdiği yeni küçük bir sistem sayesinde, istenilen ilaçlar hızlı bir şekilde üretilebilecek. Özellikle acil durumlarda , hızlı ilaç üretimi gerektiği durumlarda ihtiyaçları karşılamak için destek üretim sağlanması amaçlanıyor. Normalde bir fabrika ilacı üretmek için pek çok katı standartlara uymalı ve ürünü kullanıcıya sunana kadar pek çok aşamadan geçmeli. Hatta her şey çalışsa bile bazen üretim durabilir ya da fabrika kapanabilir. İşte bu gibi durumlarda ilacınız yoksa yandınız.

ABD askeri kuruluşu DARPA tarafından fon sağlanan bu yeni sistem sayesinde hızlı, portatif ve çeşitli ilaçların daha stabil tedariği sağlanabilir. MIT’nin(Massachussets Instrument Of Technology)  bu fikri aslında yeni değil, daha önce de benzer sistemin daha büyüğünü (7.3 x 2.4 x 2.4 m) üretmişlerdi. Yeni sistem ise kabaca derin dondurucu büyüklüğünde, pratik bir sistem oluşturuldu.

Sistem iki modüle ayrılıyor, birinci modül 250 °C’ye kadar çıkabiliyor ve 17 atmosfere kadar basınç yaratabiliyor. Normalde geleneksel ilaç üretiminde bu proses büyük tanklarda yapılıyor ve soğutma oldukça zor. Fakat bu kompakt sistem bu reaksiyonları küçük tüplerde yaparak, sıcaklıkla kolayca oynayabilmeyi sağlıyor.
Reaksiyonlar başlayınca, çözelti ikinci modüle gönderilerek, filtreleme ve kurutmadan önce, kristalleştirilerek saflaştırılıyor. Son olarak madde suda çözünüyor ya da süspansiyonu hazırlanıyor. Bu sistem ultrasonla kontrol edilerek, konsantrasyonlar düzeltiliyor.

Cihazın kompakt olmasının yanında, hızı da avantaj sağlıyor. Oysa bir lotun üretilmesi bazen aylar alabiliyor.

Cihaz 4 farklı ilacı üretebiliyor. Benadryl, Lidokain, Valium ve  Prozac üretimi için birinci kısımda birkaç ayar yapmak yeterli oluyor.  Yapılan testte sistemden 24 saat içinde 1000 doz alınabileceği öngörülüyor. Ayrıca bu sayede normalde ilaç firmalarının maliyet açısından üretmeyeceği yetim ilaçlar istenilen miktarda üretilebilir. Bazı nadir hastalıkların üretimi, çok pahalıya geldiğinden bu sistemler sayesinde ilaçlar kolayca üretilebilir.

Yeni sistem yeterince kompakt olsa da ekip, sistemi % 40 daha küçülterek daha uygun hale getirmeye çalışıyor. Bu yeni makinenin daha kabiliyetli ve daha kompleks ilaçları üretmesi hedefleniyor. Yeni çalışma sayesinde sadece solüsyonlar değil, tabletlerin üretilmesi hedefleniyor.

Araştırma Science dergisinde yayınlandı.

Kaynak : MIT,Gizmag

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu