Alternatif EnerjiBilimsel GelişmeKimyaNanoteknolojiVideobilim

Kimyagerler Hidrojen Yakıtı İçin Yeni Nanotüp Katalizör Teknolojisi Geliştirildi

hidrojen katalizörü-gerçek bilim

Rutgers Üniversitesi’den kimyagerler temiz hidrojen yakıtı elde etmenin önündeki maliyet engelini kaldırabilecek engeli ortadan kaldıracak bir teknoloji geliştirdiler.  Yeni geliştirilen bir katalizör teknolojisi sayesinde pahalı platin teknolojileriyle yarışabilecek bir teknoloji geliştirildi. Normalde elektroliz reaksiyonuyla suyu hidrojen ve oksijene ayırmak oldukça maliyetli bir iş.  Fakat yeni geliştirilen katalizör, bugüne kadar geliştirilmiş en ucuz en verimli kataliz olacak.

Hidrojen uzun süredir fosil yakıtların zararlarını telafi edebilecek önemli bir yakıt teknoloji. “ Biz sürdürebilir bir kimyasal katalizör geliştirdik, doğru endüstriyel ortaklıkla bunu hayata geçirebileceğimizi düşünüyoruz,” diyor Kimya ve Biyokimya Yrd. Doç. Tewodros (Teddy) Asefa.

Yrd. Doç. Tewodros (Teddy) Asefa ve meslektaşları karbon nanotüplere dayalı yeni bir katalizör yaptı. Elektroliz reaksiyonlarını ticari açıdan uygulanabilir hale getirmek hidrojeni yeşil yakıt haline getirmek için oldukça önemli.Günümüzde hidrojen metandan elde edildiği halen çevreci bir yakıt sayılmaz.

Elektrolizde hidrojen üretmek için elektrik kullanıldığından bu enerjinin güneş, rüzgar ve hidro enerjiyle sağlanması veya karbonsuz nükleer enerjiyle sağlanması mümkün. Hatta elektroliz için fosil yakıt kullanılmazı bile emisyon kontrolünün sağlamak açısından yüksek bir verim sağlayabilir. Bu sayede dünyada çevreyi kirleten milyonlarca araç ve uygulama durdurulabilir.

Geçenlerde Angewandte Chemie International Edition bilimsel dergisinde yayınlanan rapora göre “ asal metalsiz azot zengin karbon nanotüp,” teknolojisi sayesinde hidrojence evrilmiş zengin platine yakın üretim verimi mümkün. Ayrıca katalizör asidik, nötral veya bazik durumlarda iyi bir şekilde çalıştığından oksijenden evrilmiş katalizörler arasında en iyi seçenek gibi duruyor. Araştırmacılar katalizörün patenti için Rutgers Teknoloji Ofisi Ticarileştirmesine başvurdu. Diğer araştırmacılar bu yolla katalizörü kullanılabilecek.

Hidrojenli çalışan arabalar Kaliforniya’da bir süredir kullanılıyor. Videoda ilk seri üretim hidrojen hücreli Honda’yı görüyorsunuz.

Kaynak : phys.org

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. en büyük hayallerimden biri :)
    Hidrolizi en ucuz maliyetle yapmak ; eğer bu gerçekleşirse dünyanın çehresi değişebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu