Sorting by

×
KimyaMühendislikTeknoloji HaberYeni İcatlar

2 litre Hidrojen Yanmalı Motor Su Beslemeyle 410 beygir Üretiyor

AVL teknoloji şirketi 2 litrelik 410 beygir gücündeki turbo hidrojen motorunu tanıttı. Son zamanlarda aynı benzinli arabalar gibi sıvı hidrojenli motorlar piyasaya çıkmaya başladı. Sadece hidrojen yakarak büyük bir güç elde edebilen bu motorlar sayesinde, pistlerin egzos sesi geri gelebilir.

Yeni geliştirilen sistem su enjeksiyon sistemiyle daha yüksek güç üretebiliyor. Böylece daha önce Toyota’nın Yamaha’yla geliştirdiği V8 hidrojen motoruna alternatif çevreci motorlar görmeye başlayabiliriz.  

Elektrikli arabaların sessiz olması, motor sporları öldürdüğü düşünülse de çevresel etmenler önlem almayı gerektiriyor. İşte bu aşamada hidrojenli içten yanmalı motorlar belki eski yarış ruhunu geri getirebilir.

Tabi yine de hidrojen yanmalı motorların hayata geçmesi için hidrojen yakıt istasyonlarının da ulaşılabilir olması gerek. Daha yeni yeni şarj istasyonlarını sayısı artmaya başladığı düşünülürse, hidrojenle yakıt istasyonları en azından Türkiye için henüz ütopik duruyor.

Yalın yanma yakıt ekonomisini arttırsa da, performansı düşürdüğünden motor sporları için pek tercih edilmemektedir. AVL geçen yıl motor sporları bölümü AVL Racetech’in bir hidrojen yarış motoru geliştirdiğini duyurduğunda, tasarımın gücünü artırmak için su enjeksiyon sistemi kullanacağını açıklamıştı. Akıllı PFI su enjeksiyon sisteminin, motorun giriş havasına su vererek erken ateşleme olasılığını önlediğini ve hava-yakıt oranını zayıf yanmadan stokiyometrik bir seviyeye düşürdüğünü söylüyor. Wastegate turboşarj sistemi havayı besliyor.

AVL’nin kurulum sistemi, zayıf yanma ve buna bağlı düşük çıkış sorunlarıyla ilgilenerek, daha fazla güç üretimine sahip bir hidrojenli içten yanmalı motor elde edilmesini sağlar. Bu ay 2.0 litrelik turbo dört silindirli prototip üzerinde yapılan testler, AVL’nin daha önceki simülasyonlarındaki en yüksek değerleri doğruladı; motorun 6.500 rpm’de 410 bg (302 kW) güç ve 3.000 ile 4.000 rpm arasında 369 toplam lb-ft (500 Nm) ürettiği görüldü. . AVL daha önce yaklaşık litre başına 201 bg’lik (150 kW başına) bir çıkışın, motoru modern üretime yakın yarış sınıflarında rekabetçi hale getireceğini belirtmişti.

https://newatlas.com/automotive/avl-water-injected-hydrogen-engine/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu