Sorting by

×
MekatronikTeknoloji HaberVideobilimYeni İcatlar

Teknolojinin Geldiği Son Nokta Neato Signature Pro Robot Elektrikli Süpürge Sonunda Türkiye’de

neato kapak

Neato Signature Pro robot elektrikli süpürgeyi duydunuz mu? Çok eskiden insanlar evlerini süpürmek için çalı süpürgesi ya da farklı aletler kullanırdı. 1860 ‘lara gelindiğinde ise ilk pnömatik süpürge düzenekleri ortaya çıkmaya başladı. 1901’ de  ilk vakum süpürgesi Hubert Cecil Booth tarafından icat edilse de bu cihaz hem çok hantaldı hem de içten yanmalı benzin motoruyla çim biçme makinelerine benziyordu. O kadar çok ses yapıyordu ki, atları bile ürkütüyordu. Her neyse bugün kullandığımız elektrik süpürgeler Hoover tarafından Booth’un patentiyle geliştirildi. Peki bugün çoğumuzun kullandığı hantal elektrikli süpürgeler gelinen son teknoloji mi ? Aslında değil geçtiğimiz son on yılda yurtdışında robot elektrik süpürgeleri kullanılmaya başladı. Robot derken halı temizleme robotları adı verilen taşımaktan kas geliştirici ağır dev süpürgelerden bahsetmiyorum tabiki :D Düşünsenize siz işe gittiğinizde, evi robot süpürgeniz temizlemiş ve size de koltuğunuza oturup en sevdiğiniz diziyi ya da maçı izlemek kalıyor. İşte bu artık hayal değil ! Korur Robot Teknolojileri Ltd. adlı bir şirket geçtiğimiz son 5 yılda robot süpürgeler hatta robot çim biçme makineleri getiriyor. Bu firmanın Türkiye’ ye son getirdiği robot süpürge ise ünlü Kaliforniyalı  robot üreticisi Neato’nun şaheseri sayılabilecek bir robot, Neato Signature Pro . Silikon Vadisi’nde geliştirilen bu robot süpürge piyasasını kasıp kavuran bu robot gerçekten geleceğin teknolojilerinden biri. Neato Robotics® firmasının son yıllarda geliştirdiği bu inanılmaz süpürge lazer sayesinde ortamın bir haritasını çıkararak en verimli çalışma yolunu belirliyor. Neato robotları ilk çıktığından beri diğer üreticileri hayrete düşüren teknolojilere sahip. Aslında düşününce sanki NASA’nın Mars’ a yolladığı robotlardan birine bakıyorum gibi geliyor.


halı

Diğer robot süpürgeler sağa sola çarparak yön bulurken,Neato her şeyi görüyor ve ona göre rotasını çiziyor. Daha önce çıkan modellerdeki problem giderilmiş ayrıca Signature modelinde o kadar güçlü bir vakum uygulanıyor ki köşe bucak tertemiz oluyor. Aslında bu robot süpürgeler bizim gibi aynı yeri defalarca süpürmek için üşenmediklerinden daha iyi temizliyorlar. Yapılan zeminin böyle daha sağlıklı temizlendiğini göstermiş. ABD ve yurtdışında bu robotlara artık o kadar güveniliyor ki, pek çok insan bu robotlardan satın alıyor ve kullanıyor. Ayrıca orta uzunluktaki tüylere sahip halılarda en güçlü temizliği ortaya koyarak, kendini ispatlamış bir süpürge. Hayvan tüylerini almakta ve tozları süpürmekte gerçekten bir usta bu süpürge. Bu sayede alerjik astım ve alerji hastaları için mükemmel bir çözüm sunabilir. Sonuçta her gün yapılan temizliğin verdiği güven gibisi yoktur.

SLAM algoritmasını kullanan Neato robot elektrikli süpürge, üst kısmında bulunan lazer (aslında google robot arabalarındakinin bir benzeri) sürekli dönerek etrafı 360 ° tarayarak  görevi tamamlıyor. Yani kendi kendine temizlik yapıyor gerçekten. Roomba gibi robot süpürgelere kıyasla daha farklı bir şekle sahip olan robot mükemmel tasarım detayı sayesinde o kadar iyi bir temizlik yapıyor ki, sağda solda bütün kir,pislik ve hayvan tüyleri dahil herşeyi topluyor ve işi bittiğinde ise yerine geri dönüyor.  Eğer temizlik yapacağı başka alanlar kaldıysa şarj olduktan sonra tekrar çalışmaya başlıyor ve kaldığı yerden temizlik yapmaya devam eder. Bu işlemi 3 kez tekrarlayabilir. bu özelliğinden dolayı Neato Signature ile oldukça geniş alanlar temizleniyor. Ayrıca özel sensörler sayesinde robot basamaklardan ve yüksek yerlerden düşmekten kurtuluyor. Evimizdeki hantal elektrikli süpürgelere kıyasla bu robot sadece 3,9 kg yani bir laptopa yakın ağırlıkta.

Ayrıca siz evde yokken bile istenilen saate programlanarak çalışıyor.Hatta çoğu robotta olmayan istenilen gün istenilen saat programı bile var.  Ayrıca robotun yazılımı arkasındaki ufak USB portu sayesinde güncellenebiliyor.

Artık pek çok robot süpürgenin olduğu bu global pazarda yaşanan kıyasıya çekişme en çok kullanıcıların işine yarıyor. Çünkü bu sayede robotlar gelişiyor ve daha çok fonksiyon kazanıyor. İşte dünyaca ünlü CNET’in son yaptığı karşılaştırma testlerinin birinde Neato XV  Signature Pro en güçlü vakum ve en zeki robot süpürge olarak birinciliği aldı. Güçlü vakumu sayesinde özellikle hayvanseverlerin bayılacağı bir ürün olan Neato XV  Signature Pro gerçekten şimdiye kadar yapılan en iyi robot süpürge. Ayrıca fiyatıyla diğer rakiplerinin nerdeyse yarı fiyatına geliyor. Türkiye satış fiyatı 1599 lira olan Neato Signature Pro Korur Robot Teknolojileri güvencesiyle Hepsirobot.com’ da satılıyor. Günümüzde iyi bir elektrikli süpürgenin 1600 liradan başladığı düşünülürse sizi yormayacak bu teknoloji harikası gerçekten makul bir fiyatla satılıyor.

Eğer robotu satın almak istiyorsanız http://www.hepsirobot.com/Neato-Signature-pro,PR-25.html

Neato hakkında sıkça sorulan sorular için;

Neato ne tür yüzeylerde çalışır?

Neato; halı, parke, laminant, muşamba, vinil ve karo gibi zemin yüzeylerin tamamında mükemmel çalışır. 

 Evcil hayvanlarımı korkutur mu?

Çoğu kullanıcı robot elektrik süpürgesinin, hayvanlarının ilgisini çektiğini ve onları rahatsız etmediğini bildirdi. ( Hatta bazı evcil hayvanlar onunla oynuyorlar bile!)

 Toz haznesi ne kadar büyüklükte?

Toz haznesi, robot elektrik süpürgelerinin en büyüklerinden biridir. İlk başta, her temizlikten sonra boşaltmanız gerekebilir. Bir süre için Neato kullandıktan sonra, her zaman boşaltmak zorunda kalmayabilirsiniz. Elektrik süpürgenizden en iyi performansı almak için sık sık boşaltmanızı öneririz. 

 Neato robot süpürge ne tür kırıntıları toplar?

Neato; kir, hayvan tüyü, tahıl, kırıntılar, çamur, toz vb. normal ev çöplerini toplar.

 Neato bir odadan fazlasını temizler mi?

Neato vakum bir defada birden fazla odanın temizlenmesi için tasarlanmıştır.

Ne kadar süre boyunca temizler? Ne kadar genişlikte bir alanı temizler?

Tüm yüzeyler temizlenene kadar veya batarya bitene kadar temizler. Eğer temizlik sırasında robotun şarjı azalırsa, Neato şarj istasyonuna gider, yeniden şarj olur ve daha sonra kaldığı yerden temizliğe geri döner. Bu Neato’nun oldukça geniş kat planlarını temizlemesini sağlar. 

Türkiye’ de satılan sette aşağıdakiler bulunuyor ;

Kutu İçeriği:
  • Neato Signature Pro vakumlu yer temizleyici robot
  • Ev Üssü + kablolar
  • Sınırlandırıcı manyetik bant
  • Yedek fırça
  • Yedek Filtre
  • Kullanım Kılavuzu
  • Hızlı Başlama Kılavuzu
  • 2 yıl Ürün Garantisi (batarya ve sarflar hariçtir.

Kaynaklar :

http://korur-robot-teknolojileri-ltd.ticiz.com/

http://en.wikipedia.org/wiki/Neato_Robotics

http://www.neatorobotics.com/

http://www.cnet.com/products/neato-robotics-xv-signature-pro/

Not: Youtube videoları açılmıyorsa ,

DNS girin

  • 195.46.39.39
  • 195.46.39.40

 

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu