Hap Kamera PillCam sayesinde Kolonoskopi Kolaylaşıyor

Kolonoskopi insanlar için gerçekten çok korkulan ve rahatsız edici bir prosedürdür. Sonuçlar bağlayıcı olmadığından hastanın seçenekleri sınırlanabilir ve endişe yaratır. Amerikan Gıda ve Sağlık Dairesi FDA, PillCam Colon adı verilen hap büyüklüğünde bir kamerayı yutulabilen bir kamerayı onayladı. Hap kamerayı yuttuğunuzda hap hastanın gastrointestinal(sindirim sistemi) bölgesine girerek bölgedeki zararı minimalize ederek, kolonoskopiye benzer görüntüleme sonuçları veriyor.

Given Imaging tarafından üretilen PillCam Colon hap kamera özellikle kolon kanseri için tasarlandı ve ticari olarak 80’den fazla ülkede satışa sunulacak. FDA tabanlı çalışmada en azından 6 mm boyundaki hiperplastik polipler ve adenomaları tespit edecek şekilde tasarlandı. PillCam Colon hap kamera pozitiflerin % 69’unu ,negatiflerinde % 81’ini buldu.

Kolonoskopide hastanın kalın bağırsağını incelemek için rektumdan uzun ve ince bir kamera kullanılır. Amerika’da bile her yıl 750,000 civarı kolonoskopi operasyonu yarım kalıyor. Genelde kadınlarda pelvis ameliyatlarında ve navigasyon nedeniyle  anatomik zorluklar nedeniyle yarım kalan kolonoskopiler nedeniyle röntgen ve Ct analizleri gerekmekte. Bu  nedenle maliyetler ve prosesin riski artıyor.

Hapın kendisi sadece 1.2cm’e 3.3 santim boyunda ve saniyede 4 ila 35 kare çeken bir renkli video kameraya sahip. Ayrıca LED ışık sayesinde hasta hapı yuttuktan sonra 10 saate kadar çekim yapabiliyor.

Gün geçtikçe kolon kanseri miktarının arttığını ve riskin 50 yaşından sonra arttığını belirten Kolon Kanseri Birliği CEO’su Eric Hargis, kolonoskopinin sadece %10 hastada %100 başarıya ulaştığını, fakat hap kamera sayesinde tamamlanamayan kolonoskopilerin tamamlanabileceğini belirtiyor. 

Kaynak: http://www.gizmag.com/fda-approval-pillcam-colon/30740/

pillcam

 

Facebook Yorumları

Bu haber 5062 kez görüntülendi.

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Manyeto-elektrik Nöral Stimülatörle,Nörolojik Hastalıklar Tedavi Edilebilir

Nörolojik hastalıkların tedavisi için, beyni stimüle eden pilli implantlara başvuran doktor sayısı gittikçe artıyor. Fakat …

Bir yorum geldi

  1. Tıp ve teknoloji ilerliyor dedikleri bu olsa gerek,gerçekten iyi bir buluş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.