Sorting by

×
Tıp ve SağlıkVideobilimYeni İcatlar

Hap Kamera PillCam sayesinde Kolonoskopi Kolaylaşıyor

http://youtu.be/yFt6rSAWzgI

Kolonoskopi insanlar için gerçekten çok korkulan ve rahatsız edici bir prosedürdür. Sonuçlar bağlayıcı olmadığından hastanın seçenekleri sınırlanabilir ve endişe yaratır. Amerikan Gıda ve Sağlık Dairesi FDA, PillCam Colon adı verilen hap büyüklüğünde bir kamerayı yutulabilen bir kamerayı onayladı. Hap kamerayı yuttuğunuzda hap hastanın gastrointestinal(sindirim sistemi) bölgesine girerek bölgedeki zararı minimalize ederek, kolonoskopiye benzer görüntüleme sonuçları veriyor.

Given Imaging tarafından üretilen PillCam Colon hap kamera özellikle kolon kanseri için tasarlandı ve ticari olarak 80’den fazla ülkede satışa sunulacak. FDA tabanlı çalışmada en azından 6 mm boyundaki hiperplastik polipler ve adenomaları tespit edecek şekilde tasarlandı. PillCam Colon hap kamera pozitiflerin % 69’unu ,negatiflerinde % 81’ini buldu.

Kolonoskopide hastanın kalın bağırsağını incelemek için rektumdan uzun ve ince bir kamera kullanılır. Amerika’da bile her yıl 750,000 civarı kolonoskopi operasyonu yarım kalıyor. Genelde kadınlarda pelvis ameliyatlarında ve navigasyon nedeniyle  anatomik zorluklar nedeniyle yarım kalan kolonoskopiler nedeniyle röntgen ve Ct analizleri gerekmekte. Bu  nedenle maliyetler ve prosesin riski artıyor.

Hapın kendisi sadece 1.2cm’e 3.3 santim boyunda ve saniyede 4 ila 35 kare çeken bir renkli video kameraya sahip. Ayrıca LED ışık sayesinde hasta hapı yuttuktan sonra 10 saate kadar çekim yapabiliyor.

Gün geçtikçe kolon kanseri miktarının arttığını ve riskin 50 yaşından sonra arttığını belirten Kolon Kanseri Birliği CEO’su Eric Hargis, kolonoskopinin sadece %10 hastada %100 başarıya ulaştığını, fakat hap kamera sayesinde tamamlanamayan kolonoskopilerin tamamlanabileceğini belirtiyor. 

Kaynak: http://www.gizmag.com/fda-approval-pillcam-colon/30740/

pillcam

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu