Bilgisayarİlginç BilimTıp ve Sağlık

Düşündüklerinizi Kelimeye Döken Beyin İmplantı Yapıldı

Hollanda Utrecht Üniversite Tıp Merkezi’nden araştırmacılar , ALS hastalığına yakalanmış bir Hollandalı hastanın sadece düşünce gücüyle iletişim kurmasını sağlayarak devrimsel bir gelişmeye imza attı. Elli dokuz yaşında ki üç çocuk annesi Hanneke de Bruijne’ye 2008 yılında ALS (Lou Gehrig hastalığı) yani S.Hawking ‘in hastalığının teşhisi kondu. ALS ‘den dolayı hareket edemiyor ve konuşamıyor; ancak zihni işlevselliğini korumakta. Beyne implante edilen elektrot, beyin aktivitesini alır ve bir konuşma bilgisayarını aileniz ve bakıcılarla iletişim kurmak için kablosuz olarak kontrol etmesini sağlar. Dahası, bu teknoloji oldukça kullanışlı ve işlevsiz bedenlere kitlenen insanlar için yeni bir hayat umut vaat ediyor.

Bilgisayarlar çokta uzak olmayan gelecekte insan bilişsel ve duyusal-motor fonksiyonlarının onarımı konusunda çok daha iyi hale gelecek ve UMC başarısı insanlığın bilgisayarla olan ilişkisinde bir başka dönüm noktasına imza atıyor. Bu çalışma aynı zamanda insanın bilişsel ve duyusal motor işlevlerini  (yalnızca onarmakla kalmayıp) sağlamak için bir dönüm noktasıdır ve düşünceyle iletişimin tek başına mümkün olabileceği gelecekteki dünyamız için de ümit vericidir.

beyin-arayuzu

Hanneke de Bruijne geçtiğimiz yıl elektrotları beynine yerleştirmek için ameliyat edildi. Elektrotlar  kafatasının içinde ufak delikler açılarak yerleştirildi ve  daha sonra küçük bir verici de vücutta köprücük kemiğinin altına yerleştirildi. Verici sinyalleri elektrotlardan deri altı teller yoluyla alır, güçlendirir ve kablosuz olarak bilgisayara gönderir.

Hanneke de Bruijne ses kontrollü bilgisayarını parmaklarını “aklında” hareket ettirerek çalıştırıyor. Bu beyin aktivitesi elektrotlar tarafından algılanıyor ve hareket bilgisayarda bir fare seçimine dönüşüyor.Düşünce Gücüyle İmleçi Hareket Ettirmek

Hasta önündeki ekranda kendisi için üretilmiş özel bir arayüzde sözcükler ve cümleler oluşturabilir ve bunu bilgisayar sayesinde sesedönüştürebilir. Aynı butonla çalıştırılan ses tanıma bilgisayarları gibi bu sistemde de butonu etkinleştirmek için beyin sinyali kullanılıyor.

İmplantın denemeleri şu anda üç hasta ile sürdürülmekte ve araştırmacılar bu aşamayı takiben daha büyük uluslararası bir araştırmaya geçmeye ummaktadır.

Ramsey, “Bu sonuçların daha gelişmiş implantlarla ilgili araştırmaları tetikleyeceğini umuyoruz, böylece bir gün sadece iletişim problemi olan insanlar değil, aynı zamanda paraplejisi olan insanlara yardım edilebilir” diyor. Bu atılımı mümkün kılan bu araştırma Utrecht NeuroProsthesis Project (UNP) aracılığıyla UMC Utrecht Beyin Merkezi Rudolf Magnus tarafından yürütülmüş ve STW teknoloji kaynağı tarafından finanse edilmiştir. İmplant ise medikal teknoloji  şirketi Medtronic’ten geldi.

Kaynak: http://newatlas.com/utrecht-mind-machine-interface/46475/

Daha Fazla Göster

Doğukan Gürel

Hacettepe Üniversitesi Kimya bölümünde lisans eğitimimi sürdürüyorum. Bilim ve müzilk ilgilendiğim alanlardır. Edgeflame grubunda aktif olarak davul çalıyorum. Aynı zamanda Gerçek Bilim'de size bilim ve teknolojideki son gelişmeleri aktaracağım. Bertrand Russell'ın da dediği gibi; " Önyargının ve zalimliğin asıl kaynağı korkudur. Korkunun üstesinden gelmek bilgeliğin ilk adımıdır."

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bu makale yeni sorular sormama neden oldu, cok faydalandım. Bu makaleyi secip cevridiginiz icin, cevirmen basta olmak uzere tum siteye tesekkur ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu