Sorting by

×
BilgisayarBilimTeknoloji HaberUzay-ZamanVideobilim

Uluslararası Uzay İstasyonu İSS Uzaydan Nasıl Canlı Yayın Yaptı ?

ISS iletişim

15 Mart 2014 gece 2.00’ da Uluslararası Uzay İstasyonu ’ndan canlı yayın yapıldı. Peki yerden 260,000 metre yüksekten bu istasyon nasıl yayın yapıyor ve iletişim kuruyor ? Görev Kontrol Merkezleri ve istasyon arasındaki telemetri(uzaktan iletişim) ve bilimsel veri akışı radyo iletişimleri sayesinde  yapılıyor. Ayrıca radyobağlantıları ile buluşmalar ve kenetlenme prosedürleri görüntülü ve sesli olarak mürettebat, uçuş kontrol ve aile üyeleri arasında yapılıyor. Sonuç olarak, ISS farklı amaçlar için iç ve dış iletişim sistemleriyle donatılmıştır.

Rus Yörünge Segmenti yerle doğrudan Zvezda’daki Lira anteniyle iletişim kuruyor. Lira anteni ayrıca Luch veri aktarım uydu sistemini de kullanabilme yeteneğine sahip. Bu sistem 1990’larda düşene kadar Mir uzay istasyonuyla iletişim için kullanıldı. Bu nedenle uzun süredir kullanımda değil. Bununla birlikte 2011 ve 2012’ de fırlatılan iki yeni Luch-5A ve Luch-5B uydusu var. Diğer Rus iletişim sistemi ise Zvezda, ZaryaPirsPoisk ve USOS ile iletişim kurabilen Voskhod-M adlı dahili telefon iletişim sistemi. Zvezda’nın dışındaki antenler VHF radyo bağlantısı kurarak yerle iletişim kurabiliyor.

US(ABD) Yörünge Segmenti (US Orbital Segment – USOS) ise Z1 ‘e takılı iki farklı radyo bağlantısına sahip. S bandında ses, Ku  bandında ise ses,video ve data sistemleri için iletişim protokolleri mevcut. Bu iletim gönderim sistemleri ise yer sabit yörüngesindeki ABD İzleme ve Veri Aktarım Uydu Sistemi( United States Tracking and Data Relay Satellite System-TDRSS) sayesinde nerdeyse eş zamanlı bir şekilde NASA Görev Kontrol Merkezi ile bağlı.Avrupa Columbus Laboratuvarı, Canadarmsve Japon Kibō modülleri S ve Ku bandını kullanıyor ve Avrupa Veri Aktarım Uydu sistem ve benzer şekilde Japon sistemleri TDRSS’ e yardım ediyor. Modüller arasın iletişim ise dahili dijital kablosuz ağla sağlanıyor. İşte bu gibi yüksek teknolojiler sayesinde astronotlar Dünya’ yla kolayca iletişim kurabiliyorlar.

Ayrıca  astronotlar ve kozmonotlar herhangi bir modül kenetlenirken UHF radyo sinyalini kullanıyorlar. Tabi kenetlenen yeni bir uzay gemisi ise S ve Ku bandı sistemleri de kullanılıyor. Bu kenetlenmelerde ATV lazer kullanarak hatasız kenetlenmeyi sağlıyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 100 IBM ve Lenovo A31 ve T61P laptop mevcut. Bu bilgisayarlarda özel soğutucular,bağlantılar istasyonun 28 voltluk elektrik sistemine uygun girişler var. Bunlar tümüyle uzay istasyonu için üretilmiş özel dizüstü bilgisayarlar. Uzay İstasyonu’ndan 3 Mbit/s  ve 10 Mbit/s arasında değişen bir internet hızı var. İstasyonda Linux’un Debian versiyonu kullanılırken, 2013 Mayıs’ında güvenilirlik, stabilite ve esneklik için Windows’a geçildi.

Uluslararası Uzay İstasyonu’ da dev güneş panelleri sayesinde elektrik üretiyor ve yerden 260,000 metre (260km) yüksek Dünya’nın yörüngesinde bulunuyor. Dünya’nın çevresini kat etmesi sadece 90 dakika sürüyor.

Kaynak : http://en.wikipedia.org/wiki/International_Space_Station

amerikan paneli

http://youtu.be/qDTvXQ__AC4

http://youtu.be/P5_GlAOCHyE

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: NASA Uluslararası Uzay İstasyonu’nu Turizme Açtığını Resmen Duyurdu – Wnhm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu