MühendislikTıp ve SağlıkVideobilimYeni İcatlar

Genç Mühendis Kan Almadan Şeker Ölçen Cihaz Geliştirdi

Kendisi de şeker hastası olan genç mekatronik mühendisi, non-invazif yani kan olmadan şeker ölçümü yapan bir cihaz icat etti. Normalde kan şekerini ölçmek için parmaktan alınan kan striplerle ölçülüyor. Diatech adı verilen cihaz kandaki şeker kullanmak özel bir dalga boyunda ışık kullanıyor. Tabi teknolojinin Türkler tarafından geliştirildiğini söylemekte de fayda var.  Yusuf Furkan Işıldak ve arkadaşları tarafından geliştirilen proje gerçekten , diyabet hastalarının büyük bir ihtiyacını kapayabilir.

İdeanestte Destek Bekliyorlar

Kansız ve acısız bir biçimde kan şekerinizi ölçebileceğiniz Diatech, ölçüm yapmak için ışık yolunu kullanan yerli bir üründür. Diyabet hastalarının kan ölçümleri için parmaklarını delme zorunluluğunu ortadan kaldıran bu ürün, cep telefonlarına bluetooth üzerinden bağlanarak istatistik tutabilmesi ve bu verileri bulut tabanlı bir sistemde depolayabilmesiyle diğerlerinden ayrılıyor. Bu da, tüm verileri sürekli olarak gözlemleyebilmenize ve doktorunuzla daha iyi iletişim kurup daha sağlıklı sonuçlar elde etmenize olanak sağlıyor.

 Diyabet hastalarına umut ışığı olacak cihazımızın hayata geçmesi için desteklerinizi bekliyoruz.

 Hedefe Odaklandık…

 Diyabetle 2008 yılında tanıştım. Bu tanışıklık beni olduğumdan daha azimli kıldı ve diyabetle ilgili sıradan üzücü bir hikâye değil, tüm diyabetlilere yardım edecek bir düşünceyi hayata geçirme fikrini beraberinde getirdi: Yerli ve kansız bir şeker ölçüm cihazı yapmak. Araştırma ve ölçümlerini yaptığımız cihazımızın prototipini sonunda ortaya çıkardık, geliştirilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

 Ankara Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenen YEDP ve TechAnkara Proje Pazarı, KOSGEBGenç Girişimciliği Geliştirme Programı, Sanofi “Sen Bul Diyabet Kolaylaşsın” Yarışması gibi yarışmalara katıldık ve çeşitli dereceler elde ettik.

 Çalışmalarımıza destek vermesi için birçok destek kurumuna başvuruda bulunduk. Türkiye’deki diyabet pazarının küçük olduğunu ve ürünümüzün ticarileşemeyeceğini söyleyerek destekte bulunmak istemeyen kurumlar her ne kadar moralimizi bozduysa da TechAnkara Proje Pazarı’nda TTGV’den aldığımız “ideanest Özel Ödülü” ve Gazi Üniversitesi Teknopark’tan aldığımız “Ofis Ödülü” gibi ödüller projemize daha da büyük inançla sarılmamızı sağladı.

 Projeyi gerçekleştirme hayaliyle çıktığımız yolda şimdi sizlere ulaşmamızı sağlayan ideanest’te yer alıyoruz.

 Şeker Ölçümüne Yeni Bir Boyut Katacak…

 Biz Diatech’i pek çok farklı neden için tasarladık ve geliştirdik:

·     Çocukları uzaktayken onların şeker kontrollerini gerçekleştiremeyen ya da onların parmaklarını delmek istemeyen ebeveynler,

·       Sosyal ortamlarda şeker ölçümü yapmakta zorlanan diyabetli gençler,

·       Birçok değişik kaygıyla şeker ölçümü yapmak istemeyen diyabetli yaşlılarımızı düşündük.

Diğer kan şekeri ölçüm cihazlarından farklı olarak Diatech’te stribi, parmak delme aparatını ve cihazın kendisini taşımak zorunda kalmıyorsunuz. Kompakt tasarımı sayesinde Diatech’i muhafaza etmek de çok kolay.

 Daha konforlu bir yaşam ve daha iyi bir tedavi için şimdi size ihtiyacımız var. Şimdilik yapılan testler % 85’lik doğruluk oranı gösterse de, yapılacak geliştirmelerle bunun %95 üstüne taşımanın mümkün olduğunu söylüyor. Yapılacak olan yeni AR-GE çalışmalarıyla başarılarını arttıracak olan bu ürün, diyabetli hastaların yaşam konforunu yükselterek onlara daha kolay bir hayat sunabilir.

Destek olmak için link https://www.ideanest.org/projeler/diatech-kansiz-seker-olcum-cihazi/detay

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu