Sorting by

×
BiyolojiDoğa ve ÇevreMühendislik

Yapay Örümcek Ağı Spiber Kevlardan Daha Güçlü

yapay örümcek ağı-gerçek bilim

Örümcek ağı dünyadaki en dayanıklı maddelerden biri;  Kevlar’ dan daha dayanıklı, çelikten daha güçlü , karbon fiberden daha hafif ve kopmadan % 40 genişlebilen bir madde. İşte Japon Spiber firması örümcek ipliğini sentetik olarak üreterek 2 yıl içinde üretime geçmeyi düşünüyor. Cerrahi malzemelerden, kurşun geçirmez yeleklere kadar pek çok alanda işe yarayacak malzeme,metalurjide yeni bir çığır açabilir.

Yapay örümcek ağı ipi , sayesinde yapay kan damarları , çözülebilir  dikiş ipliklerinde kullanılabilir. Ayrıca bu sayede büyük miktarda enerjiyi emebilecek ve sürücü güvenliğini arttırabilecek tamponlar üretilebilecek.

Örümcek ağı ipinin bu inanılmaz özellikleri fibroin adı verilen proteine borçlu. Bu proteinler hücre içinde gerçekleşen reaksiyonları katalizleyerek, hücreleri dokular yardımıyla birleştirmeye yarıyor. Bu uzun zincirler 20 farklı aminoasitin sonsuz kombinasyonda birleşmesiyle oluşuyor.

İşte fibroin yapmak için aminoasitlerin kompleks dizilimi laboratuvarda yapılıyor. Normalde örümceklerden oluşan örümcek çiflikleri endüstriyel ihtiyacı karşılamadığından, şirket genetik mühendisliğini kullanarak, örümcek ipi üretecek.

Bazı şirket genetik modifiyeli keçiler kullanarak örümcek ağı içeren sütler üretirken, bazıları ipek böceği kullanıyor bazıları ise genetik açıdan modifiye bakteriler kullanıyor.

Spiber’ ın yaklaşımı ise daha farklı. Şirket örümceklerde fibroin üretiminden sorumlu genin kodunu çözerek, biyomühendislikle DNA ‘ yı yeniden kombine ederek, yapay örümcek ağı ördürmeyi başardı.

Yapay örümcek ipliğinde kıyasıya rekabet olsa da Spiber bu yöntemin oldukça hızlı olduğunu belirtiyor. Yeni yöntemle 10 gün gibi kısa bir sürede ipeği üretebilen şirket, şimdiden özel uygulamalar için 250 prototip üretti.

Spyber bilgisayar modellemeleri sayesinde aminoasit ve gen dizilimlerini değiştirerek sıcaklığa ve kopmaya dayanıklı bitmiş ürüne ulaşmaya da çalışıyor.

Mikroplar fibroin geniyle modifiye edilerek önce toz halinde sonra da eğrilerek üretiliyor. Eğer bakteri şeker, tuz ve mikro besinler  ile beslenirse ipliği 20 dakika içinde yeniden üretebiliyor. 1 gram proteinden 9 km uzunluğunda yapay örümcek ağı üretilebiliyor.

Fibroinden üretilen yapay proteine, “QMONOS” yani Japonca’ da örümcek adı verildi. Bu maddeden kolayca fiber, film, jel, sünger,toz ve nanofiber şeklinde pek çok farklı ihtiyaca uygun madde üretilebiliyor.

Spiber Kasım ayında deneme üretimleri için bir araştırma üretim tesisi kurarak ayda 100 kg QMONOS üretmeyi planlıyor. 2015’ e kadarsa 10 metrik ton malzeme üretecek.

Kaynak : http://www.gizmag.com/spiber-synthetic-silk/28267/

ağ eğirme

 

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu