Sorting by

×
Alternatif EnerjiFizikMühendislik

Küçük Füzyon Reaktörleri Yeni Temiz Enerji Kaynağı Olacak

füzyon

Füzyon enerjisi yakın bir gelecekte küçük ölçekli güç istasyonlarında kullanılabilir. Yani basit bir tabirler sudan elde edilecek yakıtla çevreci bir şekilde ısınma ve elektrik elde edilebilebilir. Gothenburg Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre birkaç yıl içinde ısıtma ve elektrik jeneratörleri geliştirilebilecek.

Nükleer füzyon prosesinde atom çekirdekleri eriyerek birleşiyor ve enerji salımlıyor.Küçük atom çekirdeğinin düşük bağlanma enerjisinden dolayı iki küçük çekirdeğin birleştirilerek enerji salımlanarak ağır çekirdek oluşturulur. Gothenburg Üniversitesi ve İzlanda Üniversitesi’nden araştırmacıların işbirliğiyle yeni nesil bir nükleer füzyon prosesi çalışıldı. Bu proseste hiç nötron çıkmamasına rağmen, hızlı ve ağır elektronlar(müon) oluşuyor. Nükleer reaksiyon tabanlı proseste ultra yoğun ağır hidrojen yani döteryum kullanılıyor.

Bunun diğer nükleer füzyon proseslerine göre makul bir avantajı vardır ki,bu gibi proseslerde oluşan nötronun tehlikeli flaş yanmalara neden olduğudur,” diyor Gothenburg Üniversitesi’nden Prof. Leif Holmlid.

Radyasyonsuz 

Bu yeni füzyon proseslerinde ağır hidrojen (döteryum) yakıt kullanan göreceli olarak, daha küçük lazer ateşlemeli füzyon reaktörleri kullanılabilecek. Şimdiden başlangıç için gerekenden fazla enerji ürettiği gösterildi. Ağır hidrojen sudan büyük miktarlarda elde edilebiliyor. Ayruca büyük ölçekli reaktörleri çalıştırmak için kullanılan radyoaktif hidrojen izotopu trityuma ihtiyaç kalmayacak.

” Hızlı ağır elektronların avantajı, yeni proseste yüklerinden dolayı elektrik enerjisinin anlık olarak üretilmesi. Nötronların enerjisini nükleer füzyon tiplerinde büyük ölçekli olarak toplamak oldukça zor, çünkü nötronlar yüklü değil. Bu nötronların yüksek enerjisi ve canlı organizmalara çok zarar vermesi nedeniyle , ağır hızlı elektronlar çok daha az tehlike arz ediyor.”

Nötronları yavaşlatmak ve durdurmak için bir kaç metre kalınlığında reaktörler gerektiğinden , kontrol çok zor. Fakat müonlar  yani hızlı ağır elektronlar elektronlara ve benzeri parçacıklara hızla yarılıyor.

Araştırmada daha küçük ve basit füzyon reaktörlerin üretilebileceği gösterildi. Sonraki adım bu jeneratörü üreterek, anlık elektrik enerjisi üretmek.

The research done in this area has been supported by GU Ventures AB, the holding company linked to the University of Gothenburg. The results have recently been published in three international scientific journals.

http://www.sciencedaily.com/releases/2015/09/150925085550.htm

http://www.sciencedaily.com/releases/2015/09/150925085550.htm

  1. Leif Holmlid, Sveinn Olafsson. Spontaneous ejection of high-energy particles from ultra-dense deuterium D(0). International Journal of Hydrogen Energy, 2015; 40 (33): 10559 DOI:10.1016/j.ijhydene.2015.06.116
  2. Leif Holmlid, Sveinn Olafsson. Muon detection studied by pulse-height energy analysis: Novel converter arrangements. Review of Scientific Instruments, 2015; 86 (8): 083306 DOI: 10.1063/1.4928109
  3. Leif Holmlid. Heat generation above break-even from laser-induced fusion in ultra-dense deuterium. AIP Advances, 2015; 5 (8): 087129 DOI: 10.1063/1.4928572

http://www.sciencedaily.com/releases/2015/09/150925085550.htm

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Küçük Füzyon Reaktörleri Yeni Temiz Enerji Kaynağı Olacak - Vayb.me

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu