Sorting by

×
Bilimİlginç BilimMekatronikVideobilim

MIT’nin Robot Çitası Kablolarından Kurtuldu

robot çita-gerçek bilim

MIT’nin robot çitası sonunda kablolarından kurtuldu. Robot biliminde son yıllarda kaydedilen gelişmeler gerçekten insanın başını döndürüyor. Daha önceki videolarda koşu bandında kablolara bağlı olarak koşan robot önemli güncelleştirmelerle birlikte artık Massachussets Teknoloji Enstitüsü’nün bahçesinde özgürce koşturuyor. MIT doğadaki büyük kedilerden ilham alarak tasarladığı bu robot sanırım biraz da korkutucu. İnsanın aklına Elysium filmindeki acımasız kanun koyucu robotları hatırlatıyor.

MIT tarafından yayınlanan videoda robot çita hem koşuyor hem de 33 cm’e kadar engellerin üzerinde zıplayabiliyor. Özel yapım elektrik motorlar sayesinde robotu koşturacak kadar güçlü motorlara sahip. Bu motorlar sayesinde halen düşük ağırlığa ve yeterli güce sahip. MIT’den Doç.Dr. Sangbae Kim, benzin motorlu ağır robotlara göre daha hafif olan robotun normal hayvanlar kadar sessiz olabileceğini belirtiyor. Yeni nesil robot gücünü oldukça dinamik bir şekilde kontrol ediyor. Bu sayede yeni nesil ayaklı robotlar gelecekte böyle olacak.

Robo-çita sayesinde araştırmacılar hayvan hareketlerini daha iyi anlamamıza yardım edecek. Bu teknolojinin gelecek uygulamalarında ise yeni ulaşım araçları ve insanlar için özel robotik protezler tasarlanabilir.

Normalde çitalar 100 km’nin üzerine kadar çıkabiliyor. MIT çitası ise şimdilik 16 km hız yapıyor. Araştırmacılar bu versiyonun 50 km hıza kadar çıkabileceğini düşünüyorlar. Boston Dynamics tarafından yapılan bu robot nerdeyse Usain Bolt’tan daha hızlı koşabilir.

Robot gelecekteki versiyonlarında  aynı bilim-kurgu filmlerindeki gibi suçluları kovalayan bir robotlar olabilir.

DARPA (ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı) tarafından desteklenen projede inanılmaz robot teknolojileri geliştiriliyor.

Kaynak : CNET

 

 

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu