Sorting by

×
BiyolojiDoğa ve Çevreİlginç Bilim

500 Espresso Değerinde Kafeine Dayanan Kahve Kurdu

kahve

Kahve kurdu olarak bilinen böceğin kolaylıkla bir insanı öldürebilecek dozda kafein aldığı halde neden ölmediği bulundu. Bu kurtlar mikrobiyal canlılarda bulunan detoksifikasyon sistemini kulandığından günde 500 espresso denk kafein tükettiği halde halen ölmüyor. 

ABD Berkeley Ulusal Laboratuvarı’ndaki Meksikalı araştırmacı Javier A. Ceja Navarro, böceklerini DNA dizilimini çıkararak böcek ilişkili mikropları araştırdı. İlk sonuçlarda farklı ülkelerdeki kahve çekirdekleriyle beslenen bu böceklerin , farklım mikrobiyal topluluklara ait 19 bakteri türünü kullandığı ortaya çıktı.

“ Araştırmada amaç, böceklerdeki bu sindirimsel sistemin nasıl ilişkilendirildiği araştırıldı. Araştırmada Hawaii, Endonezya, Puerto Rico, Meksika, Kenya,Hindistan ve Guatemala’daki böceklerden örnekler alındı,”

Kahve tanesi kurdu (Hypothenemus hampei) gerçekten istisnai bir organizma gerçekten çünkü bir insanı öldürebilecek dozda (500 espresso) kahveyi yedikten sonra hayatta kalıyor.

Böceğin neden ölmediğini araştırmak için biyoteknoloji uzmanı Afrika’ya özgü bu böceğin mikroplarla sindirimsel ilişkisini incelemeye karar verdi.

Araştırmanın ikinci kısmında böceğin sindirimsel sistemi çıkarılarak kafeine karşı hayatta kalmayı sağlayan 13 bakteriyi izole etti.

Araştırmacılar böcekteki mikropları kaldırdığında kafein dönüşümü durdur. Hatta araştırmacılar böceğe antibiyotik verdiğinde böcekler kafeini sindiremiyor.

Sonrasında tekrardan bakteriler verildiğinde böcekler kafeini sindirmeye başladı.

Araştırma ekibi , mikroorganizmaların tüm genomlarını araştırarak, altında yatan mekanizmaları anlayabilmeye çalışıyor. Böylece sadece kahve çekirdeği kurdunu etkileyecek kimyasal moleküller geliştirilebilecek.

Bu sayede kahveye zarar veren bu böceğin etkileri engellenebilir.

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2016/01/160111092636.htm

Çeviri Biomedya‘da yayınlanan makaleden alınmıştır.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu