Sorting by

×
İlginç BilimMühendislikÜtopyaUzay-ZamanVideobilim

ESA’nın Kaybettiği Beagle-2 Uzay Aracı 10 Yıl Sonra Mars’ta Bulundu

beagle_2_lander

11 yılın sonunda Avrupa Uzay Ajansı (ESA) uzun süredir bulamadığı Beagle-2 Mars uzay aracını buldu. NASA’nın 2006’dan beri Mars yörüngesinde bulunan uydusu Mars Reconnaissance Orbiter’den alınan fotoğraflar sayesinde buldu. Mars Reconnaissance Orbiter (Mars Yörünge Kaşifi) yüksek çözünürlüklü fotoğraflar alabiliyor.

Beagle-2 uzay aracı (lander) ESA son on yıldır aradığı kayıp aracıydı. 2003 Haziran’da fırlatıldıktan 6 ay sonra 19 Aralık’ta gezegenin yüzeyine inen araç ile iletişim 6 gün sonra koptu. İşte o gün bugündür aracın nerde olduğu bilinmiyordu. Hatta son on yıldır Mars’a inip inmediği bile bilinmiyordu.

İşte sonunda ESA 25 Aralık 2003’de Beagle-2 ‘nin Mars yüzeyine indiğini onayladı. “Beagle-2 ‘de neyin hataya neden olduğunu bilmiyoruz. Fakat artık Beagle-2’nin yüzeyine indiğini bilmek bile muhteşem bir haber,” diyor ESA Mars Express proje müdürü Rudolf Schmidt.

Mars Express görevinin eski çalışanlarından Michael Croon,endüstriyel ve bilimsel ekiplerle çalışarak Mars Yörünge Kaşifi uydusundan sayısız yüksek çözünürlüklü resim alarak Beagle -2 ‘yi yıllarca aradı. İlk olarak ekip Isidis Planitia Beagle-2’nin çarpışma tabanına ilişkin izler keşfetti. Sonrasında NASA tarafından çekilen diğer fotoğraflar sayesinde Beagle-2 Nin kısmen açıldığını dört güneş panelinden sadece üçünün açıldığını gösterdi. Alınan görüntüler Beagle-2 ana paraşütü ve arka kapağının halen hava frenine takılı olduğunu gösterdi.

colour_image_of_beagle-2_on_mars_node_full_image_2

Leicester Üniversitesi Beagle 2 görev müdürü Mark Sims ESA’ nın iletişimi kaybetmesinin en büyük nedeninin bütün güneş panellerinin açılmamasından kaynaklandığını düşünüyor. Bütün paneller açılmadan telsiz anteni panelin altında kaldığından iletişimin mümkün olmadığını söylüyor.

ESA’ ya göre resimlerin boy, şekil ve renk açısından Beagle-2  ile ilintili olduğunu düşünüyor. Ayrıca aracın iniş alanının merkezinden sadece 4,5 km uzakta olduğu ve uydu kameralarının görüntüleyebileceği limit olan 2 metre genişliğinde olduğu anlaşılıyor. Öyle görünüyor ki, ESA küçük köpekçiğini bulmuş görünüyor.

space0705mars_485x283
Mars Yörüngesinde Fotoğraflar alan NASA Mars Reconnaissance Orbiter Uydu

Kaynak : PopSci

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu