Sorting by

×
ElektronikMakalelerMekatronikMühendislikTeknoloji HaberVeterinerlikYeni İcatlar

Kanatlı Robot Böcekler İçin Motorsuz Aktüatör Geliştirildi

Science Robotics dergisinde yeni yayınlanan bir makalede, motor ve dişliler olmadan elektromekanik uyarılmayla kanat çırpan yeni nesil bir robot tanıtıldı. Bristol Üniversitesi’nden bilim insanları tarafından geliştirilen yeni teknoloji arılar ve uçan böceklerden ilham alıyor. Yeni teknoloji sayesinde uçan mikro robotlar yapılarak arama kurtarma görevlerinde kullanılabilecek.

Bugüne kadar geliştirilen sistemlerde motorlar, dişliler ve diğer karmaşık aktarım teknolojileri kullanılıyordu. Fakat yeni geliştirilen ve LAZA (Liquid-amplified Zipping Actuator) adı verilen aktüatörler direk sürüşlü yapay kas sistemini taklit ediyor.  Yüksek voltaj verildiğinde kanat kökünde doğrudan elektrostatik kuvvetler oluşarak, kanat elektrotunda kontrol edilebilir bir kanat çırpma hareketi üretiyor.

LAZA sistemi kanat çırpma mekanizmasını çok basitleştirerek, kanat çırpan robotları minyatürleştirmeyi mümkün kılıyor.

Araştırmada LAZA tahrikli bir çift kanatın aynı ağırlıkta böcekten daha fazla güç ürettiği gösterildi. Kanat çırpan robotlar saniyede 18 gövde uzunluğunda mesafe kat edebiliyor.

Ayrıca LAZA sisteminin 1 milyondan fazla çalışmaya dayanacak kadar stabil olduğu da gösterildi yani kanat çırpan robotlar uzun uçuşlar yapabilir.

Araştırma ekibi LAZA sisteminin otonom uçan böceklerde temel yapıtaşı olmasını umuyor.

LAZA sisteminin baş yazarı ve geliştiricisi Dr Tim Helps, “LAZA sistemiyle verimsiz kompleks aktarım sistemleri yerine, kanata doğrudan elektrostatik kuvvet uygulayabiliyoruz. Bu da daha iyi performans, daha basit tasarım ve düşük maliyetli ve daha hafif , kanat çırparak uçan robot uygulamalarına imkan sağlayabilir. Örneğin; açık denizlerdeki rüzgar türbinlerinin kontrolleri gibi uygulamalarda kullanılabilir, “diyor.

Prof. Rossiter ekliyor:” Daha küçük ve daha iyi kanat çırpan mikro robotların üretimi büyük zorluklar taşıyor. LAZA böcek benzeri uçan otonom robotlar için çok önemli bir adım, belki de bu sayede polenleşme ya da kurtarma görevleri için heyecan verici gelişmeler yaşanabilir.”

LAZA sistemini videoda görebilirsiniz.

Araştırma Referansı: Tim Helps, Christian Romero, Majid Taghavi, Andrew T. Conn, Jonathan Rossiter. Liquid-amplified zipping actuators for micro-air vehicles with transmission-free flappingScience Robotics, 2022; 7 (63) DOI: 10.1126/scirobotics.abi8189

Kaynak
ScienceAlert
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bu teknolojiyi günümüzde tüm hareketli ulaşım araçlarının aktarım sistemleri içinde kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu