BilgisayarTeknoloji HaberYeni İcatlar

Vaqso VR İle Sanal Gerçekliğe Koku Ekleniyor

Tokyo tabanlı girişim şirketi Vaqso , sanal gerçekliği arttıracak oyunların vb. tecrübelerin kokusunu alabileceğiniz sanal gerçeklik başlığı geliştirdi. Tokyo’da basın konferansında tanıtılan Vaqso VR gözlük online oyunlarda kokular sayesinde gerçekliği artırmayı planlıyor.  Diğer başlıklara da takılabilecek şekilde tasarlanan sistem şimdilik 3 farklı koku kartuşuyla geliyor. Teknoloji Tokyo’da geliştirilse de , şirket San Francisco ile bağlantılı ve global pazara girmeyi amaçlıyor.

Küçük  bir çikolata uzunluğunda ve genişliğindeki bar başlığa mıknatısla tutturuluyor. Prototipte üç kartuş olmasına rağmen , ilerde 5  ila 10 kartuşa geçilmesi planlanıyor.Ayrıca başlıkta bir fan var , hız otomatik olarak ayarlanarak sanal ortamda objelere yaklaştıkça kokunun kuvveti arttırılabilecek ya da azaltılabilecek.Ayrıca Vaqso VR ve diğer VR oyun geliştiricileri için bir uygulama geliştirdi. Vaqso VR bağlandığında oyuna göre kütüphaneden çağrılan kaynak kod olaylara göre koku tepkilerini simüle edecek.

Pazardaki Feelreal ve Noslus Rift ile rekabette Vaqso VR’ın avantajı küçük bir aletle pek çok kokuyu yayabilmesidir. Ayrıca Oculus Rift, HTC Vive ve  PlayStation VR ile uyum sağlayacak şekilde tasarlandığından daha geniş bir kitleye hitap edecek. Ayrıca Vaqso bu yılın Nisan ayında reklam, oyunlar ve OEM ürünler için kurumlar arası satış (B2B) başlatabilir .

Kaynak : VentureBeat

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Vaqso VR İle Sanal Gerçekliğe Koku Ekleniyor - Herşeyolog
  2. Geri bildirim: Vaqso VR İle Sanal Gerçekliğe Koku Ekleniyor . – 8 GEZEGEN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu