Sorting by

×
Yeni İcatlar

Google Şekeri Ölçen Kontakt Lens Prototipi Üretti

Şeker hastaları için iyi bir haber Google’ dan geldi. Google gözyaşındaki şeker seviyesini ölçen ilk akıllı kontak lensi ürettiğini duyurdu. Arama devi Google, son yıllarda pek çok teknoloji şirketini alarak pek çok alanda farklı projelere giriyor. Bu kontakt lens  sayesinde diabet için daha etkili yönetim sağlanabilir.

Google X laboratuvarı’ndan Brian Otis ve Babak Parvis, iki yumuşak kontakt lens malzemesi arasına kablosuz bir çip ve minyatürize bir glukoz sensörü yerleştirdi. Google geliştirdiği bu akıllı lensin her saniye glukoz seviyesini okuyabildiğini belirtiyor.

Google proaktif görüntülemenin reaktif kan şekeri görüntülemeden daha önemli olduğunu vurgulayarak, kullanıcıya bir uyarı sinyali gönderme fonksiyonu da olacağını belirttiler.Küçük led ışıklar sayesinde glukoz seviyesi düştüğünde uyarı yapılabilecek.

İlk diyabet  hastaları için kontakt lenslerin üretimi potansiyeli Batı Ontario Üniversitesi’nden Prof. Jin Zhang tarafından 2009’da gösterilmişti.

Prof. Jin Zhang hidrojel lenslere nano parçacıklar ekleyerek şeker seviyesini belirten bir sistem göstermişti. Bu sistem şeker seviyesinde değişimi belirterek, lensin rengini değiştirecek bir kimyasal reaksiyonu tetiklediler.

2012’ye gelindiğinde ise Microsoft ve Washington Üniversitesi’nin ortak girişimiyle lenslere kablosuz raporlama yapacak elektronikler entegre etme fikri denendi. İşte bu projede Microsoft için çalışan Parvis, sonrasında Google’ın gizli üretim tesisine geçti.

Google bu lensin pazara sunulması için halen zaman olduğunu belirtiyor. Lensin üretilmesi için çoklu klinik testleri geçmesi ve FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) onayı gerekiyor. Google applikasyonlar ve kullanımı geliştirmek doktorlar ve kullanıcılarla iletişime geçmeyi bekliyor.

 

Kaynak : http://www.gizmag.com/google-smart-contact-lens-diabetes/30494/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu