Sorting by

×
Alternatif Enerjiİlginç BilimYeni İcatlar

Kirli Sudan Güç Alan Origami Ninja Yıldızı Pil Yapıldı

Newyork Binghamton Üniversitesi’nden araştırmacıların geliştirdiği origami ninja yıldızı pil düşük enerjili cihazlara güç sağlayabilir. Birkaç damla atık suda yaşayan bakterinin metabolizmasından elde edilen enerji , sadece birkaç sente mal oluyor. Kağıt tabanlı batarya, biyosensörleri çalıştırmak için kullanılabilir.

Orijinal tasarım birbiri üzerine gelen 4 modülün katlanarak kibrit kutusu şekline gelmesiyle sonlanıyordu. Yeni tasarımda ise 8 batarya katlanarak yıldız şekline geliyor. Her modüldeki kağıt tabakalarda, anot, proton değişim membranı ve hava katotu ve kirli su tarafından beslemek içi bir giriş ağzı var.

Pil genişletilerek simit şekline geliyor, sıvı yollar kağıt tabakalara 8 yakıt hücresi boyunca su taşıyor ve kimyasal reaksiyonu tetikleyerek elektrik üretiyor. Ayrıca bu sayede pil modülleri ayrılarak , birbirine farklı şekillerde birleştirilerek voltaj arttırılabiliyor. Ayrıca bu hava soluyan katotlar havaya maruz bırakılmış oluyor.

“Daha önce yaptığımız düzenek sadece bu sistemin hayata geçirilebileceğini göstermek içindi. Güç yoğunluğu nanowatt aralığındaydı. Bu sefer mikrowatt düzeyine çıktık. Bu sayede biyosensörlerin ışığını 20 dakika yakabiliriz, “ diyor Binghamton Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Seokheun Choi.

Böyle bir pil kullanarak, HIV ve hamilelik testlerine enerji sağlayan medikal cihazlar tasarlanabilir. Normalde bu testlerin kağıt tipi versiyonları piyasada mevcut olsa da, araştırmacılar bunların elektrokimyasal ve floresan versiyonları kadar duyarlı olmadığını belirtiyor. Fakat bu cihazlarda da güç kaynakları her zaman pratik değil.

Ekibin önce tasarladığı pil 5 sent iken, Ninja yıldızı versiyonu 70 sente mal oluyor. Çünkü anot boyunca kullanılan bakır bantlı karbon kumaş , filitre kağıdına oranla pahalı. Ekip şimdi tümüyle kağıttan ve aynı güç verimine sahip Ninja yıldızı tasarımlı düşük maliyetli bir versiyon üzerinde çalışıyor.

Araştırma Biosensors and Bioelectronics’da yayınlandı.

http://www.gizmag.com/ninja-star-origami-battery/43743/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu