Pazartesi , Ekim 14 2019
Anasayfa / Alternatif Enerji / Kirli Sudan Güç Alan Origami Ninja Yıldızı Pil Yapıldı

Kirli Sudan Güç Alan Origami Ninja Yıldızı Pil Yapıldı

Newyork Binghamton Üniversitesi’nden araştırmacıların geliştirdiği origami ninja yıldızı pil düşük enerjili cihazlara güç sağlayabilir. Birkaç damla atık suda yaşayan bakterinin metabolizmasından elde edilen enerji , sadece birkaç sente mal oluyor. Kağıt tabanlı batarya, biyosensörleri çalıştırmak için kullanılabilir.

Orijinal tasarım birbiri üzerine gelen 4 modülün katlanarak kibrit kutusu şekline gelmesiyle sonlanıyordu. Yeni tasarımda ise 8 batarya katlanarak yıldız şekline geliyor. Her modüldeki kağıt tabakalarda, anot, proton değişim membranı ve hava katotu ve kirli su tarafından beslemek içi bir giriş ağzı var.

Pil genişletilerek simit şekline geliyor, sıvı yollar kağıt tabakalara 8 yakıt hücresi boyunca su taşıyor ve kimyasal reaksiyonu tetikleyerek elektrik üretiyor. Ayrıca bu sayede pil modülleri ayrılarak , birbirine farklı şekillerde birleştirilerek voltaj arttırılabiliyor. Ayrıca bu hava soluyan katotlar havaya maruz bırakılmış oluyor.

“Daha önce yaptığımız düzenek sadece bu sistemin hayata geçirilebileceğini göstermek içindi. Güç yoğunluğu nanowatt aralığındaydı. Bu sefer mikrowatt düzeyine çıktık. Bu sayede biyosensörlerin ışığını 20 dakika yakabiliriz, “ diyor Binghamton Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Seokheun Choi.

Böyle bir pil kullanarak, HIV ve hamilelik testlerine enerji sağlayan medikal cihazlar tasarlanabilir. Normalde bu testlerin kağıt tipi versiyonları piyasada mevcut olsa da, araştırmacılar bunların elektrokimyasal ve floresan versiyonları kadar duyarlı olmadığını belirtiyor. Fakat bu cihazlarda da güç kaynakları her zaman pratik değil.

Ekibin önce tasarladığı pil 5 sent iken, Ninja yıldızı versiyonu 70 sente mal oluyor. Çünkü anot boyunca kullanılan bakır bantlı karbon kumaş , filitre kağıdına oranla pahalı. Ekip şimdi tümüyle kağıttan ve aynı güç verimine sahip Ninja yıldızı tasarımlı düşük maliyetli bir versiyon üzerinde çalışıyor.

Araştırma Biosensors and Bioelectronics’da yayınlandı.

http://www.gizmag.com/ninja-star-origami-battery/43743/

Facebook Yorumları

Bu haber 576 kez görüntülendi.

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Satürn’ün Uydusu Enceladus’ta Organik Moleküller Tespit Edildi

Satürn’ün ayı Enceladus’tan püsküren uzayda donmuş buz taneciklerinin içinde, hayatın yapıtaşı olan aminoasitlere rastlandı. Elde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.