Sorting by

×
Alternatif EnerjiKimya

Sodyum İyon Piller Geliyor
Fransa’dan bilim insanlarından oluşan bir ekip, lityum iyon pillere alternatif sodyum iyon piller için ilk başarılı prototipleri üretmeyi başardı. Pek çok elektrikli cihazda ve araçta kullanılan kalem pil benzeri 18650 bataryaları sodyum iyon pili şeklinde ürettiler. Laptop pillerinde, LED lambalarda ve Tesla Model S’de kullanılıyor. Normalde lityum pahalı olduğundan, bataryalarda pahalı oluyor, fakat sofra tuzunda bulunan sodyum iyonlarıyla üretilen yeni nesil piller çok daha ucuza gelecek.

“ Sodyum iyon pilleri, doğrudan lityum iyon pil teknolojisinden ilham alınarak üretildi,” diyor Centre National de la Recherche Scientifique’den (Fransız Ulusal Bilim Araştırmaları Merkezi) katı hal kimyageri Jean-Marie Tarascon.

Diğer taraftan lityum iyon pillerdeki lityum iyonlarına benzer şekilde sodyum iyonları bir elektrottan diğerine yolculuk ederek, yeniden şarjı gerçekleştirir. Araştırmacılar sodyum iyon pillerde kullanılan özel materyalleri şu an ticari sır olarak saklıyorlar. Prototip pilin performans açısından umut vadedici olduğunu belirtiyorlar.sodyum iyon pili

“Enerji yoğunluğu açısından lityum iyon demir/fosfat pilleri gibi performans sergileyebiliyorlar,” diyor LITEN’den Loïc Simonin

Lityumun bugüne kadar en büyük avantajı, sodyum daha hafif ve daha fazla enerji sağlamasıydı. Fakat lityum bol bulunan bir element değil ama sodyum her yerde bulunabilen bir element. Dünyanın mantosunun % 2,6’sı sodyumdan oluşuyor.

Ekip ucuz sodyum iyon pillerin tüm Avrupa pazarında geniş çaplı kullanım olanağı bulabileceğini düşünüyorlar.
Şimdilik 18650 formatıyla üretilecek piller yakın gelecekte diğer pil çeşitlerine uygulanabilir.

Kaynak : http://www.gizmag.com/french-researchers-create-sodium-ion-battery-18650-format/40637/?li_source=LI&li_medium=default-widget

sodyum iyon pil

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kaynağınızla ilgili problem var :) Model S’de li-ion batarya kullanılmış, tesla.com sitesinde ürün özelliklerinden “powertrain” kısmında görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu