Astronomiİlginç BilimJeolojiMakalelerÜtopyaUzay-Zaman

Enceladus’un Yüzeyinin Altında Küresel Okyanus Olduğu Onaylandı

dev okyanus

NASA’nın Cassini görevinde alınan veriler ışığında, Satürn’ün jeolojik açıdan aktif ayı Enceladus’un buzlu mantosunun altında küresel okyanusun olduğu onaylandı. Araştırmacılar Enceladus’un Satürn’ün yörüngesinde dönerken çok hafif salınım yaptığını, bunun da buzlu dış tabakanın içinde küresel bir okyanusun varlığı anlamına geldiğini belirtiyor.

Cassini’nin güney kutbunda gözlediği hafif buhar spreyleri, buzlu parçacıklar ve basit organik moleküllerin, bu devasa su rezervuarından beslendiği ima ediliyor.

Bugüne kadar bilim insanları bu yüzey altı okyanusun ne kadar büyük olduğundan emin değildi. Fakat NASA’nın Cassini uzay aracı sonunda bir cevapla geri döndü. Enceladus’un tüm çekirdeğini saran küresel bir okyanusu var.

Enceladus’a ilişkin yapılan modellemelerde Enceladus’un bazı kısımlarının biraz yavaş, bazı kısımlarının ise hızlanmasının nedeni yüzeyin altındaki devasa sıvı tabakasıyla ilişkilendirildi.

“Bu zor problemi çözmek için yıllarca gözlem, hesaplamalar ve disiplinler arası çalışmalar yapmamız gerekse de, sonunda doğru sonuca ulaştığımızdan eminiz,” diyor Peter Thomas.

Enceladus Güneş sisteminde hayat olma olasılığı en yüksek gök cisimlerinden biri. Hatta o kadar ki; artık tek yapılması gereken, bir uzay aracıyla içerden bir numune alıp sonucu incelemek.

Yeni yapılacak gözlemler Enceladus’un yüzeyindeki Satürn’ün gelgit etkisinin sıcaklığı daha fazla arttırabileceğini gösterebilir.

Cassini 28 Ekim’de Enceladus’un buzlu yüzeyine en derin bakışını yapacak.Uzay mekiği yüzeye 49 km’ye kadar yakınlaşacak.

Kaynak  : http://www.sciencedaily.com/releases/2015/09/150915155309.htm

http://www.popsci.com/confirmed-enceladus-has-global-ocean

enceladus

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.