Sorting by

×
MekatronikTeknoloji Haber

BMW ve CONTINENTAL KENDİ KENDİNE GİDEN ARABALAR ÜRETECEK

Alman otomotiv şirketleri BMW ve Continental kendi kendine giden (robotik) araba teknolojileri üzerine çalışıyorlar. Bu teknoloji elektronik kopilot  olarak isimlendiriyorlar. Ortaklaşa yapılan projenin asıl amacı 2020’ ye kadar yüksek otomasyonlu arabalar üreterek, 2025’ de tümüyle kendi kendine giden arabalar üretecekler.

2013’ ün başlarında başlayıp, 2014’ ün sonlarında bitecek olan projede, kendi kendine kontrolü devralabilecek yüksek derecede otomatikleştirilmiş arabalar üretilecek. İlk olarak üretilen prototip araçlar, Avrupa ve Alman otobanlarında özel seçilmiş eğitimli test katılımcıları tarafından test edilecek. Özellikle kavşaklarda, istasyonlarda, yol çalışmalarında ve ulusal sınırlarda ilk olarak denenecek araçlar yüksek derecede otomasyona ve gelişmiş sistemlere sahip olacak.

Bu şirketlerin ikisi de yarı otonom sistemlerde tecrübeye sahip Alman şirketleri. Continental,  Mercedes firmasıyla adaptif seyir(cruise) kontrolü ve acil fren yardım sistemleri üzerine çalışmıştı. Ayrıca Continental bir Avrupa Birliği araştırma projesi olan HAVEit ‘le çalışıyor ve  yüksek derecede otomatikleştirilmiş yardım sistemleri geliştirmeye katkıda bulunarak, trafik keşmekeşlerinde ve yol çalışmalarında sürücüleri korumayı hedefliyor.

Aynı Google ve Audi gibi Continental’ da Nevada’ da kendi kendine giden arabasıyla 2012’ nin başlarında yarışmıştı. 24000 km yüksek derecede otomasyonla giderek, NEVADA DMV’ den izin almıştı.

BMW ise daha öncesinde BMW Track Trainer olarak tanıttığı kendi kendine takip eden arabasında yüksek çözünürlüklü GPS , video verileri ile yönlendirme ve Acil Durma Yardımcısı (Emergency Stop Assistant) , sürücüyü takip eden bir sensörü tanıtmıştı. Arabada bulunan biyosensörler yardımıyla, sürücünün sağlık durumu takip ediliyor. Örneğin sürücü kalp krizi geçirdiğinde araba yolda sağa güvenli bir alana çekerek, aracı durduruyor ve acil yardım çağrısı yapıyor.

2011’ in ortalarında BMW A9 otobanında kendi kendine giden bir arabayı test etmişti. Araba tüm trafik kurallarına uymuştu. Bu test aracında BMW 360 derecelik LIDAR(lazer radarı), sonar ve bilgisayar görüş sistemleri kullanarak diğer arabaları ve trafiği izleyen bir sistem  kurmuştu . Lazer radarı normalde Google’ ın kendi kendine giden arabasında da kullanılmıştı ama BMW’ de daha standart hale gelmiş.

Bu iki şirket geçmişteki tecrübelerini ve birikimlerini birleştirerek prototip araçlar geliştirecekler. Continental çevre sensörleri ve güvenlik sistemleriyle aracı güvene alacak, BMW’ de Acil durma asistanı ve TrackTrainer teknolojisiyle araca destek verecek.

İlk yarı otomatik kendi kendine giden arabalar,  2016’ ya doğru piyasaya çıkacak ve 2020’ da yüksek oranda kendi kendine giden arabalar üretilecek. 2025’ de çıkan arabalar ise arabalar tümüyle kendi kendine gidecek.

Tabiki sadece BMW değil Cadillac, Audi ve Mercedes Benz’ de kendi kendine giden otomatik arabalar üretmeye başlayacak.

Kaynak : http://www.gizmag.com/bmw-continental-autonomous-driving/26671/

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu