Sorting by

×
DeneyselMakalelerTıp ve Sağlık

Kahve, Obezite ve Diyabetle Savaşta Etkin Rol Oynayabilir mi?

Nottingham Üniversitesi’nden bilim insanları bir fincan kahve içildiğinde, kahverengi yağ hücrelerinin uyarıldığını ve bu etkinin obezite ve diyabetle mücadelede etmede anahtar rol oynayabileceğini keşfetti. Scientific Reports dergisinde yayınlanan raporda kahvenin doğrudan kahverengi yağ hücrelerine etkisi olabileceği belirtiliyor. Bilindiği gibi kahverengi yağ hücreleri kalori yakılmasını hızlandırmada anahtar rol oynuyor.

Kahverengi adipoz dokusu (BAT- Brown adipose tissue) olarak bilinen kahverengi yağ hücreleri, insanlarda ve memelilerde bulunan iki yağ hücresi tipinden biridir. İlk zamanlar sadece bebekler ve kış uykusundaki hayvanlarla ilişkilendirilen kahverengi yağ, sonraki yıllarda yetişkinlerde de bulundu. Bu yağın başlıca görevi kalori yakarak vücut ısısı üretmesidir. Beyaz yağ hücrelerinde ise tam tersi şekilde fazla kalorilerin depolanması gerçekleşir.

Ayrıca düşük vücut kitle indeksine(BMI) sahip insanlarda yüksek miktarda kahverengi yağ hücresi bulunuyor.

Nottingham Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Michael Symonds araştırmada şöyle söylüyor:” Kahverengi yağ hücreleri vücuttaki diğer yağlardan farklı olarak, özellikle soğuk havalarda şeker ve yağ yakarak ısı üretir. Aktivitesini arttırmak kan şekeri kontrolünü arttırarak kan lipid seviyelerini geliştirir ve ekstra kalorileri yakarak kilo vermeye yarar. Buna rağmen, bugüne kadar kimse bu yağ hücrelerini stimüle etmek için kabul edilebilir bir yol bulamadı. “

“İnsanlar üzerinde yapılan bu ilk çalışmayla bir fincan kahvenin doğrudan kahverengi yağ fonksiyonlarına doğrudan etki ettiği ilk kez gösterdi. Bu sonuçların gerçekten büyük etkileri olabilir, obezite giderek toplumda büyük sağlık problemi olmaya başladı. Ayrıca diyabette artış olduğundan kahverengi yağ hücrelerini uyarmak çözümün bir parçası olabilir.”

Ekip kafeinin kahverengi yağ hücrelerini uyarıp, uyarmadığını görmek için kök hücreleri üzerinde çalıştı. Doğru dozu bulduktan sonra , insanlara geçerek benzer sonuçlar görmeyi hedeflediler.

Ekip termal görüntüleme teknikleri kullanarak, vücudun kahverengi yağ rezervlerini izlediler. Bu non-invazif teknik sayesinde ekip kahverengi yağ hücrelerinin yerini tespit ederek, ısı üretim kapasitelerini değerlendirdi.

Önceki çalışmalarından dolayı kahverengi yağ hücrelerinin boyun bölgesinde yoğunlaştığını tespit eden araştırmacılar, kişi kahve içtiğinde kahverengi yağ hücrelerinin ısındığını görebildiler.

“Elde ettiğimiz sonuçlar pozitifti. İşte şimdi kahvenin içindeki kafeinin mi yoksa başka bir maddenin kahverengi yağ hücreleri için uyarıcı olduğundan emin olmalıydık. Kafein desteklerini test ederek benzer etkiler olup olmadığına bakmalıyız,” diyor Prof. Michael Symonds

“İşte kahvenin içinde hangi bileşenin, kahverengi yağ hücrelerini uyarmaktan sorumlu olduğunu bulduğumuzda, bu rejim programları veya glukoz düzenleme programları için kullanılarak diyabetin engellenmesinde rol oynayabilir.”

https://www.sciencedaily.com/releases/2019/06/190624111622.htm

Kaynak Referansı:

  1. Ksenija Velickovic, Declan Wayne, Hilda Anaid Lugo Leija, Ian Bloor, David E. Morris, James Law, Helen Budge, Harold Sacks, Michael E. Symonds, Virginie Sottile. Caffeine exposure induces browning features in adipose tissue in vitro and in vivoScientific Reports, 2019; 9 (1) DOI: 10.1038/s41598-019-45540-1
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu