BiyolojiDeneyselMekatronikTıp ve SağlıkVideobilimYeni İcatlar

KALP HÜCRELERİNDEN YAPILAN BİYOBOTLAR YÜRÜYEBİLİYOR

http://youtu.be/LZgdOelmIVw

İllinois Üniversitesi’nden araştırmacılar  3D yazıcı kullanarak, 7 mm uzunluğunda ve eklenen kalp hücrelerinin enerjisiyle  çalışan biyobotlar geliştirdiler. Bu kalp hücreleri sayesinde bu biyobot kendi kendine yürüyor. Araştırmacılar böylece bir adım atarak,potansiyel açıdan   milimetre büyüklüğünde medikal ve çevresel sensörler geliştirilerek zararlı toksinleri arayarak nötralize edebilecek.

Biyobotlar temelde esneyebilir hidrojellerden yapılarak, uzun bir ayak şeklinde flagellum gibi çalışabiliyor. Bu ayak, kobay farelerden alınan kalp hücreleriyle kaplandığında, bu ayağın salınmasına yardımcı oluyor ve aynı bir salyangoz gibi harekete etmesine neden oluyor. Biyobot şimdilik sadece belli bir hızda ileri gidebiliyor. Fakat, ilerde biyobotun geliştirmek için nöronlar eklenerek robotun sağa sola gitmesi ya da ışığa duyarlı hale getirilmesi düşünülüyor. Ayrıca özel kimyasallar yardımıyla, biyobotlara sensör özelliği de kazandırılabilir. Robotun geliştirilmesi için halen çok yol alınması gerektiği belirtiliyor.

Ayrıca 3D yazıcı yardımıyla daha hızlı gidebilecek ve tırmanabilecek çok ayaklı robotlar yapılabileceği de belirtiliyor.

Araştırma Scientific Reports dergisinde yayınlandı.

Araştırma Referansı : 

  1. Vincent Chan, Kidong Park, Mitchell B. Collens, Hyunjoon Kong, Taher A. Saif, Rashid Bashir. Development of Miniaturized Walking Biological MachinesScientific Reports, 2012; 2 DOI: 10.1038/srep00857
Hidrojelin altında kalp hücreleri var
Hidrojelin altında kalp hücreleri var
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.