Sorting by

×
BilgisayarElektronikMühendislikTeknoloji HaberVideobilimYeni İcatlar

Looking Glass 8K Holografik Ekran Üretti

Bu yılın başlarında Looking Glass Factory şirketi tümüyle 3 boyutlu görselleştirebilen iş istasyonlarını duyurmuştu. Şirket şimdi de daha büyük ve derinlik oluşturabilen holografik tv ekranlarını tanıttı.

32 inç büyüklüğündeki 7,680 x 4,320 çözünürlüklü ekran, 45 element ışık alanı(light field) teknolojisini kullanıyor. Firmanın tanıttığı bu teknoloji bir düzine insana holografik bir tecrübe yaşatabiliyor. Ayrıca 7-10 cm’lik bir derinlik sağlayabiliyor.

Looking Glass 8K teknolojisi satış, haritalama, medikal görüntüleme ve eğlence uygulamalarında kullanılabiliyor. Sistem donanım ve yazılımı sayesinde 60 Hz’de 33,2 milyon pikselde 1,07 milyar renk gamutuna ulaşabiliyor. Ayrıca kullanıcılar VR veya AR başlık takmadan tümüyle steroskopik 3D çok gerçekçi görüntüler alıyor. Hatta o kadar gerçek ki, görüntülerde ekran taşıyormuş gibi gözüküyor.

Bu sayede röntgen,tomografi, emar, ultrason tıbbi görüntüleri hastalar ve doktorlar açısından çok daha anlaşılabilir olabilecek. Ayrıca teşhis ve ameliyatlarda da yardımcı olabilir.

İlk Looking Glass 8K tanıtımı bu hafta Digital Content Expo Japonya’da olacak. Sonra tanıtım modelleri Brooklyn, Hong Kong, San Francisco ve Tokyo’da sergilenecek.

Firma geçtiğimiz sene binlerce geliştirme kiti sattı ve Looking Glass 8K gelişmiş beta versiyonu çoktan bitti. Bir sonraki üretimin ön siparişleri şimdiden açıldı ve 2020 baharda yollanmaya başlanacak. Fiyat bilgisi için firmayla görüşmeniz gerekiyor fakat ilk çıkan 15,6 inç versiyonun 6000 dolar civarında(35bin tl civarı vergiler hariç) .Videoda inanılmaz gerçekçi holografik görüntüleri izleyebilirsiniz.

Kaynak: https://newatlas.com/computers/looking-glass-8k/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Looking Glass 8K Holografik Ekran Üretti - Vonelon.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu