Sorting by

×
DeneyselElektronikMekatronikTeknoloji HaberVideobilim

Hidrolik Kasları Olan Robot Kol Geliştirildi

Clone Robotics firması gittikçe daha etkileyici ve akıllı robotlar geliştiriyor. Son geliştirdikleri insan eli prototipi hidrolik kasaları ve şeffaf derisiyle görenleri hipnotize ediyor.

Gerçekten robotların süper biyo-mimetrik elleri ihtiyacı var mı?  Aslen çok da gerekmiyor ve çoğu iş için özelleşmiş robotlar kullanılıyor. Ellerimiz bir çok şeyi kavramamıza yarayan iyi tasarlanmış yapılardır. İnsansı robotların yapımında doğal görünen mekanizmaların ve yapıların olması gerekiyor.  

Araştırmacıların geliştirdiği ve şeffaf bir deriye sahip eli aksiyon halinde görmek oldukça ilginç olabiliyor. İnsan elindekine benzer kaslara sahip bu robot kolu izlemek gerçekten ilginç.

Araştırmacılar bu kasları geliştirirken McKibbin kasından ilham aldılar. Bu ağsı yapıların içinde balonlar var. Genelde bu balonlar pnömatik veya hidrolik bir pompayla genişletildiğinde, radyal genişleme kuvvetleri uzunlamasına büzülmeye zorlar.

Fakat Clone şirketi hantal pompalar yerine , elektrik akımıyla basitçe büyülen ve kontrol edilebilen bir kas üretmek istedi.  İşte bu nedenle kas balonlarını asetaldehitle doldurarak güçlü bir ısıtma ortamı yarattı. Akım uygulandığında, asetaldehit hızla ısınarak 20 °C’den , 70 °C’ye çıkarak kaynar ve basıncı 6.6 kata çıkar. Bu kolu soğutmak için arada su sıkılıyor.

Yapılan iskelet aynı insan eli gibi çalışarak, hareket edebiliyor. Ekip elin 27 dereceye kadar doğal insan eli gibi hareket edebildiğini gösteriyor. Robotik kol aynı insan elindeki kaslar ve tendonlar gibi karışık bir şekilde hareket edebiliyor.

Şu anki prototipte Clone, kasları çalıştırmak için daha basit bir hidrolik sisteme geri döndü ve her biri kendi basıncına sahip bir dizi 36 elektro-hidrolik valf aracılığıyla 500 watt, 145 psi’lik bir su pompasından gelen basıncı dağıtıyor. Ayrıca sistemdeki sistemden gelen bilgiyi geri besleyecek manyetik sensörler mevcut. Yani sistem beyinden gelen bilgiyi işliyor gibi çalışacak.

Clone Robotics henüz bir fiyat belirlememiş olmasına rağmen, 2022’nin sonlarına kadar müşterilere el kitleri göndereceğini söylüyor. Bir sonraki ürün, boyun, omuzlar, kollar, eller, göğüs ve sırt boyunca 124 kas dahil olmak üzere sert bir omurgaya sahip tam bir gövde olacaktır.

Videolar gerçekten ilginç.

Kaynak:  Clone Robotics

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Geri bildirim: Hidrolik Kasları Olan Robot Kol Geliştirildi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu