Sorting by

×
ElektronikGenelMühendislikTeknoloji Haber

Tesla’nın İzinde: Kablosuz Elektrikle Odadaki Tüm Cihazları Çalıştırdılar

Walt Disney Şirketi’nden araştırmacılar her şeyin kablosuz şarj edilebildiği bir oda tasarladılar. Disney Research’den bilim insanları tek seferde 10 cihazın bataryasını şarj edebilecek bir oda yarattılar. İlk kablosuz elektrik iletimini keşfeden ünlü mucit ve mühendis Nikola Tesla’dan ilham aldılar. Tesla atmosferin iyonosfer tabakası (iyon ve elektronlarla dolu) yardımıyla , elektromanyetik dalgalar yayarak, tüm dünyaya kablosuz elektrik dağıtılabileceğine inanıyordu. Tesla ‘nın vizyonu gerçeğe dönüşmese de Disney’den araştırmacı Alanson Sample ve meslektaşları bu fikirden yola çıkarak büyük mekanlarda nasıl kablosuz şarj yapılabileceğini araştırıyorlar.

“Asıl istediğimiz üç boyutlu bir şarj tecrübesi, böylece oturma odanızda veya ofisinizde nereye giderseniz gidin, cep telefonunuz şarjlı kalabilir. Bir odayı metalize hale getirdik, odadan elektromanyetik dalgaları yansıtarak herhangi cihaza kablosuz elektrik sağlayabiliyoruz.
Kuasiztatik boşluk rezonansı (QSCR- quasistatic cavity resonance) olarak bilinen bu olay sayesinde eletromanyetik dalgalar kullanılarak, elektrik akımı üretiliyor. Disney’in yaptığı odada alüminyum panel duvarlar ve 15 kondansatöre ev sahipliği yapan bir bakır çubuk var. Kapasitörler elektrik akımı ürettiklerinde, bunlar duvarlar ve zeminden yansıyarak , bakır boruda toplanıyorlar. Böylece odanın içindeki cihazlar kablosuz olarak şarj edilebiliyor.

Mobilya ve diğer objeler olsa da akımın kesilmediğini belirtiyorlar. Çünkü manyetik alanlar diğer nesnelerde çok etkileşime girmiyorlar. Ayrıca odadaki elektromanyetik radyasyonun federal güvenlik regülasyonlarını karşıladığı belirtiliyor. 1,9 kw güç sayesinde cep telefonunu şarj edebilir, lambaları yakabilir ve diğer küçük elektronik cihazları şarj edebilirsiniz. Bu araştırma sayesinde bir oda veya ofiste kablosuz şarj sağlanabilir.

http://www.livescience.com/58202-disney-researchers-build-wireless-charging-room.html

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Geri bildirim: Tesla’nın İzinde: Kablosuz Elektrikle Odadaki Tüm Cihazları Çalıştırdılar - Herşeyolog
  2. Ne yazık ki Tesla’nın sonunu getiren olay, Fransız bir broker’ın bakır kablolarla ilgili Tesla’ya destek veren ünlü iş adamı J.P. Morgan’ı yönlendirmesiyle verdiği desteği çekmesiyle son bulmuştur.

  3. Geri bildirim: Tesla’nın İzinde: Kablosuz Elektrikle Odadaki Tüm Cihazları Çalıştırdılar | LightWorld
  4. Geri bildirim: Tesla’nın İzinde: Kablosuz Elektrikle Odadaki Tüm Cihazları Çalıştırdılar – biliyomuydun.com
  5. Geri bildirim: Xiaomi Cihazları Uzaktan Kablosuz Şarj Edecek Bir Sistem Tanıttı – Wnhm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu