Sorting by

×
MekatronikMühendislikTıp ve SağlıkYeni İcatlar

Artık Hastanede Kanınızı Robotlar Alacak

kan alma robotu veebot-gerçek bilim

 

Herhalde çoğumuz hayatında bir kez de olsa kan aldırmıştır. Herkesin bildiği gibi hemşire ya da doktor kolunuza turnike yaparak kolunuzdaki damarı bulur ve oraya iğneyi batırarak kanınızdan birkaç alır. İşte bazen bu işe hemşire kolunuzda damarı bulamadığından o kadar ıstıraplı olur ki, sonunda delik deşik bir kolunuz olur. Bazen yapılan ilaç denemelerinde bir günde defalarca kanınız alınabilir. Bazen de hastaların damarları gerçekten belli olmadığından kal almak zorlaşabilir. İşte kanınızı yüksek doğrulukla alan bu kan alma robotu derdinize çare olabilir.

 

Veebot adlı robot, Kaliforniya Mountain View’ de geliştirilen görüntü analizi yapabilen bir robot. Kolunuzu Veebot’ un özel pedli tablasına koyuyorsunuz, burada aynı bir tansiyon aletindeki gibi şişen pedler kolunuzu sıkıştırarak damarlardaki kan akışının görüntülenmesini kolaylaştırıyor. Kolluğun içindeki kızılötesi ışıklı kamerayla, hangi damarın uygun olduğunu seçiyor ve ultrasonla hangi damarda yeterli kan olduğu belirleniyor. Sonrasında ise robot iğneyi ayarlayarak o noktaya yapışıyor. Tüm proses sadece 1 dakika sürüyor, sonrasında ise hemşireye sadece test tüpü ya da kan torbasını yerleştirmek kalıyor.

Veebor 2009’ larda makine mühendisi Richar Harris tarafından başlatılan bir proje. Babasının tavsiyesine kulak veren mühendis böyle bir buluşun insanlık için yararlı olabileceğini düşünerekten yola koyulmuş. Babası  Stuart Harris’ in desteğiyle kurulan şirket sayesinde otomatik kan alma fikri hayata geçirilmiş.

2010’ da yapılan ilk prototip esnek plastik tüplere delik açabilmekteydi.

Normalde Veebot doğru damarı % 83 doğrulukla bulabiliyor , yani nerdeyse bir insanla aynı. Fakat Harris bunu klinik denemelerden önce bu oranı % 90’ a çıkarmak istiyor. Bu amaca 3 ila 5 ay arasında ulaşabileceğini düşünüyor.

Bu teknolojinin pazar payının 9 milyar dolar civarında olacağı düşünülüyor. Sadece Amerika’ da yılda 1 milyar kez kan alındığı düşünülürse robotun başarılı olması halinde yaygınlaşabileceği söylenebilir. Günümüzde robotların her geçen gün daha fazla tıp alanında kullanılması ise, geleceğin şekillenmeye başladığını gösteriyor.

Bence eğer bu kan alma robotu kan alırken acı vermiyorsa ve hedefini % 95 tutturuyorsa neden olmasın ?

Kaynak : http://spectrum.ieee.org/robotics/medical-robots/profile-veebot

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu