BilgisayarJeoloji

Google Android Telefonlarla, Dünya’nın En Büyük Deprem Alarm Ağını Kuracak

Google dünya çapında çok sayıda Android akıllı telefonu kullanarak depremleri tespit ederek, insanları uyarmaya başlayacak. Telefonlarda bulunan ivmeölçer(accelerometer) sayesinde deprem ve benzeri sismik olaylara ait veriler Google’a aktarılaracak.

Normalde akıllı telefonlarda buluna ivmeölçerler çok bir şey ifade etmeyebilir ama binlerce telefondan gelen aktivite verileri gerçek zamanlı olarak deprem verisini aktarmada kullanılabilir. Tabi yine de sismometre ağı kadar doğru veri sağlamasa da, gezegenimizin büyük kısmını kaplayacağından anlık olarak kullanışlı bir veri akışı sağlayabilir.

Anlık deprem alarmları özellikle de, büyük sismik olayların merkez üssü dışında yaşayan insanları için faydalı olacak. Google bu sistemi kurduğunda; telefonlardan yayılan ışık hızındaki sinyaller, depremden çok daha hızlı hareket ederek, insanlara çok değerli birkaç saniye kazandırabilir. Bu sayede insanlar depreme karşı daha iyi hazırlanabilir.

Deprem uyarları ilk olarak Kaliforniya’da kullanılacak ve mevcut sismometre ağına göre test edilecek. Gelecek sene ABD’deki diğer eyaletler ve sonra da ülkelere dağıtılacak.

Ayrıca bu veri çabucak bilgi sayfaları yaratmakta da kullanılacak. Böylece Google’a “deprem” veya “yakınımda deprem” yazdığınızda kolayca depremin yeri ve boyutu hakkında bilgi edinilebilecek. Bu sayede, kaynaklara erişim ve deprem sonrası yapılacaklara kolaylıkla ulaşabileceğiz.

Google böylece Dünya çapında milyonlarca Android telefonu kullanarak , devasa bir kaynak oluşturacak.

Böylece cep telefonlarıyla Dünya çapında bir deprem erken uyarı sistemi kurulabilecek.

Kaynak: https://newatlas.com/mobile-technology/android-phones-google-earthquake/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu