BilgisayarTeknoloji Haber

AVG’den Yüz Tanımayı Engelleyen Sihirli Gözlük

avg-facial-recognition-invisibility-glasses

Artık yüz tanıma programları oldukça gelişti ve fotoğraflarınız her etiketlendiğinde neredeyse sizi tanır hale geldi. Fakat her zaman tanınmak istemeyebilirsiniz, işte bunu düşünen ünlü güvenlik firması AVG bir çeşit görünmezlik gözlüğü prototipi geliştirdi.  Artık yüz tanıma üzerine oldukça kullanışlı uygulamalar var. Cep telefonlarından , arabalara kadar pek çok konuda yüz tanıma kullanılabiliyor. Volvo’nun son modellerinde geliştirilen yüz tanıma sistemi yorulduğunuzda veya dikkatiniz bozulduğunda tespit edebiliyor. Fakat AVG’nin yeni geliştirdiği teknolojiyle istenmeden etiketlenmeyi örneğin Google Street View gibi çapraz başvuruları engellemeye çalışıyor.

Yüz tanımayı engellemek için AVG teknoloji ve özel materyalleri kullanarak bir gözlük geliştirdi. Göz ve burun bölgesine yerleştirilen kızılötesi ledler sayesinde yüz tanıma yazılımı şaşırtılıyor. Tabi kızılötesi ışıklar insan gözü tarafından görülemiyor. Ayrıca yansıtıcı materyaller sayesinde flaşlı çekimlerde engelleniyor.

 

AVG says that retro-reflective materials can also beat facial recognition software by refl...

AVG bu gözlüğü üretmeyi düşünmese de,  görünmezlik gözlüğü konseptiyle gizliliğin korunabileceğini bir şekilde göstermek istemiş.

Kaynak : http://www.gizmag.com/avg-glasses-combat-facial-recognition/

avg-facial-recognition-invisibility-glasses-1
Solda gözlük kapalıyken Facebook yüzü algılıyor, Sağda gözlük açıkken Facebook yüzü tanımlayamıyor.

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu