Pazar , Ağustos 9 2020

Eklemlerinizin Hareketini Görmek İster Misiniz ?

premiere

İnsan vücudunda hareket eden 4 farklı eklem vardır. Hatta çoğumuz eklemleri bazı ağrılar çekene kadar eklemlerimizi düşünmeyiz bile. Fakat eklemler gerçekten muhteşem bir makinenin parçaları gibi çalışıyor. Birbiri üzerinde kayan eklemler muhteşem bir geometrinin inanılmaz işlevini gerçekleştiren sanat eserleri gibi geliyor. Röntgenler genelde sabit resimlerden oluştuğundan vücuttaki eklemlerin hareketini gösteremez. Fakat San Francisco’dan Cameron Drake eklemlerin hareketini gösteren bir dizi muhteşem röntgen resmini birleştirerek hayata geçirdi. Ortopedi doktoru  Dr. Noah Weiss’in yardımıyla muhteşem videolar hazırladı. Röntgenlerden elde edilen ham resim dosyaları Adobe ile işlenerek çeşitli gifler hazırlandı.

Projede Adobe Creative Suite programı kullanarak gif setleri hazırlandı. Adobe sayesinde yapılan entegrasyonlar Photoshop ve Adobe  Premiere ile geliştirildi. Tabakalar(layer) güzel bir şekilde işlenerek kusursuz gifler elde edildi.

İşte size vücudumuzdaki eklemlerin nasıl çalıştığına ilişkin muhteşem gifler.

Kaynak : http://blog.drake.fm/gifs/

bilek ve parmaklar
Bilek ve Parmaklar
dirsek
Dirsek
omuz
Omuz
diz
Diz
ayak ve bileği
Ayak bileği

 

Facebook Yorumları

Bu haber 11251 kez görüntülendi.

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bakteriler Uzayda Antibiyotik Direnci Geliştiriyor ve Daha Ölümcül Olabiliyor

Dünya’nın dört bir yanından Mars görevleri için roketler yollanırken, her geçen gün uzay yolculuklarında yeni …

Bir yorum geldi

  1. Pingback: Anonim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.