BilgisayarMakalelerMühendislikTeknoloji HaberTıp ve Sağlık

Akıllı Saatler Sayesinde Koronavirüs Erken Teşhis Edilebiliyor

Mount Sinai Icahn Tıp Fakültesi’nden araştırmacılar, akıllı saatler sayesinde COVID-19 semptomlarının erken tespit edilerek, kişiye daha erken enfekte olduğunun uyarısının yapılabileceğini buldu. Hastanenin internet sitesinde, Apple saat kullanan 297 sağlık çalışanından toplanan veriler sergilendi.

COVID-19 enfeksiyonunun ilk belirtilerinden biri, enfekte olan bölgelerde görülen enflamasyondur. Enflamasyon başladığında ise vücut tepki olarak kan akışını biraz değiştiriyor. Kan akışında görülen bu ufak değişimler, akıllı saatler sayesinde kişinin nabzından anlaşılıyor. Kişi akıllı saati uzun süre boyunca taktığında, saat kişinin normal nabız düzenini tespit edebiliyor. Örneğin, aniden bir değişim gerçekleştiğinde, yani nabızda bir değişkenlik  olduğunda cihaz bunu tespit edebiliyor. Mount Sinai’de gönüllülere tüm gün boyunca saati takmaları ve nabzı kontrol eden yazılımı indirmeleri istendi. Araştırmacılar akıllı saat takan her üç kişiden, ikisinin henüz semptom göstermeden 7 güne kadar erken teşhis edebildi.

Mount Sinai ve Stanford Üniversitesi’nden yapılan diğer bir araştırmada diğer akıllı saatlerin de benzer şekilde çalışıp, çalışamayacağına bakıldı. Araştırmacılar çoğu saatin koronavirüs enfeksiyonunu, semptomlar oluşmadan 1 hafta öncesine kadar tespit edebildiğini keşfetti. Eğer mühendisler akıllı saatlere bu şekilde uyarı verecek uygulamalar yaparsa kişi test edilene kadar kendini karantinaya alabilir. Ayrıca bu sayede pandeminin yayılımı yavaşlatılabilir. Tüm bunlar yakın bir gelecekte gerçekleşebilir.

Diğer telefonlar ve akıllı saatlerde bu uygulama yaygınlaşır ve stabil hale getirilirse, daha fazla hayat kurtulabilir. Ayrıca gelecekteki salgınlar için daha hazırlıklı olunabilir.

Kaynak :  www.medrxiv.org/content/10.110 … 020.11.06.20226803v1 Robert P. Hirten et al. Longitudinal Physiological Data from a Wearable Device Identifies SARS-CoV-2 Infection and Symptoms and Predicts COVID-19 Diagnosis, medRxiv (2020). DOI: 10.1101/2020.11.06.20226803

Kaynak
Medicalxpress
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Akıllı Saatler Sayesinde Koronavirüs Erken Teşhis Edilebiliyor – katip
  2. Geri bildirim: Akıllı Saatler Sayesinde Koronavirüsün Erken Teşhis

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu