Sorting by

×
Alternatif EnerjiElektronikHaberlerNanoteknolojiTeknoloji HaberVideobilimYeni İcatlar

Artık Pencereleriniz Elektrik Üretebilecek

pil

Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles (UCLA) ‘daki araştırmacılar yeni bir çeşit şeffaf güneş pili ürettiler. Böylece hem dışarı görülebilecek hem de camlar elektrik enerjisi üretebilecek. Araştırma ACS Nano Dergisi’ nde yayınlandı.

UCLA’ lı araştırma takımının yaptığı yeni polimer güneş hücreleri (PSC-polymer solar cell) temelde güneş ışığı değil kızılötesi ışığı absorbluyor ve  % 70 görünürlüğe sahip. Cihaz fotoaktif plastikten yapılıyor ve kızılötesi ışığı absorblayıp, elektrik akımına çeviriyor.

” Sonuçlara bakıldığında, şeffaf polimer güneş pillerinin kullanım alanının oldukça geniş olduğu ve akıllı pencereler dahil pek çok elektronik cihazda kullanma potansiyeli olduğunu göreceksiniz” dedi UCLA’ dan Malzeme Bilimi Mühendisliği’ nden profesör ve takım lideri Yang Yang. Yang Yang aynı zamanda Kalifornia Nano Sistemler Enstitüsü’ nde Nano Dönüştürülebilir Enerji Merkezi Direktörlüğü yapıyor.

Yeni üretilen malzemenin özellikleri gerçekten etkileyici. Polimer güneş hücreleri hem esnek, hem hafif ve hem yüksek voltaj üretiyor. Bunlara karşın fiyat açısından da oldukça cazip.

Daha önceden şeffaf veya yarı geçirgen pek çok polimer güneş hücresi denemesi yapılmıştı. Fakart şu ana yapılan pillerde ya şeffaf değildi ya da enerji verimi oldukça düşüktü ve bununla beraber fabrikasyona uygun değillerdi.

UCLA Kaliforniyalı araştırmacılar görünebilir şeffaf polimer pilleri yapmak için en üst şeffaf elektrotta yakın kızılötesi ışığa duyarlı polimer ve gümüş nanotel kompozit filmler kullandı. Böylece yakın bölgedaki kızılötesi ışığı absorbluyor ve görünebilir dalga boyunda güneş pilinin şeffaflığını sağlıyor.

Şeffaf iletken materyal gümüş nano teller ve titanyum dioksit nanoparçacıklar kullanılarak önceden  kullanılan ışık geçirmeyen metal elektrotlara göre bir diğer devrim yaşandı. Bu kompozit materyal sayesinde ayrıca enerji dönüşümünde % 4 verim sağlandı.

Kaynak: http://www.sciencedaily.com/releases/2012/07/120720135715.htm

 

Referans :

  1. Chun-Chao Chen, Letian Dou, Rui Zhu, Choong-Heui Chung, Tze-Bin Song, Yue Bing Zheng, Steve Hawks, Gang Li, Paul S. Weiss, Yang Yang. Visibly Transparent Polymer Solar Cells Produced by Solution Processing. ACS Nano, 2012; 120712084458005 DOI:10.1021/nn3029327

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Artık Pencereleriniz Elektrik Üretebilecek | Bilim Dünyasi
  2. Geri bildirim: Güneş Enerjisiyle Çalışan Priz Camlara Yapışabiliyor - FineDO !FineDO !

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu