Teknoloji Haber

Artık Televizyonlar Göz Hareketiyle Kontrol Edilebilir

Comcast’in yeni duyurduğu Xfinity X1 göz takip sistemi sayesinde, kullanıcılar birkaç göz hareketiyle kanal değiştirebilir, program arayabilir ya da televizyondaki yayını kaydedebiliyor.

Sistem özellikle fiziksel engele sahip kişilerin TV kontrolü amacıyla tasarlandı.

Bu yeni özellik ABD kökenli eğlence şirketi için ilk teşebbüs sayılabilir. Böylece ABD’de en büyük kablo TV sağlayıcısı Comcast, daha çok kişiye ulaşmayı hedefliyor.

Comcast yönetim Ulaşılabilirlik Başkan Yardımcısı televizyonlar için olan bu teknolojinin sadece başlangıç olduğunu belirtiyor. Quartz’ a verdiği demeçte göz takip teknolojisinin evin ışıklarını, termostatını ve kapılarını kapatabilecek akıllı ev teknolojileriyle adapte etme planları olduğunu da belirtti.

Gelecek Vizyonu

Eğer her şey planlandığı gibi giderse bu teknoloji sadece fiziksel engelli insanlar için değil, diğer insanlar için de çok da kullanışlı olabilir.

Diğer açıdan Comcast’in bu teknolojisi, geleceğin göz takip teknolojisine doğru gittiğinin ilk sinyallerini veriyor.

https://futurism.com/the-byte/comcast-eye-tracking-feature

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu