Sorting by

×
BilimFizikHaberlerKimyaMühendislik

Askerler İçin Predator Benzeri Termal Görünmezlik Aleti Yaratıldı

predator invisibility cloak

Mühendisler ve bilim adamları görünmezliği sağlayacak bir alet bulmaya çalışıyor. Özellikle savunma sanayinde önem taşıyan bu teknoloji gün geçtikçe gelişiyor.  Singapur Ulusal Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği’nden Dr Qiu Chengwei ve ekibi termotik materyalleri kullanarak termal illüzyon yaratarak termal kamuflaj ve görünmezlik yaratmayı başardı. Termotik ısı ve termodinamiği birleştiği bir bilim dalı.

Her doğal nesne termal işaretler yayar. Eğer bu sinyaller engellenir ya da maskelenebilirse, nesneler tespit edilemez. Aynı Predator filmindeki gibi bir uzaylı kamufle edilerek görünmez olabilir bu da izinin sürülmesini zorlaştırabilir. Yüksek-teknoloji kullanan bu uzaylı termal görüntüleme kullanan avcılara karşı avantaj sağlıyor. İşte sanki filmden bir kare gibi gözüken bu teknoloji artık gerçekleşmek üzere.

Dr Qiu’nin keşfettiği cihaz Predator filmindeki benziyor. Bu cihaz termal sinyalleri bloke ederek, aynı zamanda illüzyonsal bir kamuflaj yaratıyor. Dr Qui ve ekibinin bulguları Advanced Materials  ve Physical Review Letters dergilerinde yayınlandı. Bu araştırma o kadar devrimsel bir araştırma ki, Amerika ve İngiltere’ de bilim çevrelerinde  devrim niteliğinde olarak adlandırıldı. 

Dr Qiu verdiği demeçte, “ Termotiklere dayanan bu tarzda bir görünmezlik pelerinin etkili bir şekilde çalıştığı ilk kez kanıtlandı. Bu başarıdan aldığımız şevkle gizleme teknolojimizi ucuz ve daha büyük objelere örneğin, gece görevindeki askerleri gizlemek için kullanabiliriz. Biz doğal malzemeler kullanarak termal illüzyonla şekilleri,materyal özelliklerini, dağılımlarını ve yerleşimleri kontrol edebiliyoruz. Böylece pratik olmayan ve bir çok sınırlamaya sahip metamateryal probleminin üstesinden geliyoruz. Böylece çok özel malzemeleri ihtiyacımız olmuyor ve dar bant genişliği ve polarizyona olan bağımlılıkların üstesinden gelen yeni bir teknolojiye sahip oluyoruz,” diyor.

Dr Han Tiancheng, Ms Bai Xue, Yrd. Doç. Dr. John T L Thong ve Prof.  Li Baowen (Fizik Bölümü) yer aldığı ekip, cihaz için hem  zaman ve hem sıcaklığa bağlı olan durumları dikkatlice araştırarak en mükemmel termodinamik performansı sağlayacak aleti buldular. Teknoloji şimdiden askeri uygulamalar için hazır.

Ayrıca bu araştırmada yeni geliştirilen fononik alanında yeni boyut tanımlandı. Fonon adı verilen parçacıklar (kat maddeler arasında ısı iletimi sağlayan parçacıklar) sayesinde ısı akışı kontrol ve manipule edilebiliyor. Bu uygulamanın diğer bir uygulaması ise çok yoğun paketlenmiş elektronik devrelerde ve inter konnektörlerde ve bataryalarda ısı yönetimi olabilir.

iki faz görünmezlik-predator

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2014/03/140311100322.htm

Araştırma Referansı :

  1. Tiancheng Han, Xue Bai, Dongliang Gao, John Thong, Baowen Li, Cheng-Wei Qiu.Experimental Demonstration of a Bilayer Thermal CloakPhysical Review Letters, 2014; 112 (5) DOI: 10.1103/PhysRevLett.112.054302
  2. Tiancheng Han, Xue Bai, John T. L. Thong, Baowen Li, Cheng-Wei Qiu. Full Control and Manipulation of Heat Signatures: Cloaking, Camouflage and Thermal MetamaterialsAdvanced Materials, 2014; DOI:10.1002/adma.201304448

 

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu