BilimBilimsel GelişmeBiyolojiDeneyselMakalelerTıp ve Sağlık

Yeni Keşfedilen Bir Molekülün Bloke Edilmesiyle Yavaş Organ Reddi Engellenebilir

Organ nakillerinde en büyük risk nakil sonrası immün sisteminin organı reddetmesidir. İşte Yale Üniversitesi’nden bilim insanları,yavaş tip organ reddini tetikleyen bir molekül keşfettiler. Araştırmacılar bu molekülü bloke ederek, hastaların hayat kalitesini arttırılabileceğini düşünüyor.

İmmün yani bağışıklık sistemimiz bizi dış tehditlerden koruyan bir savaşçı olduğundan, nakil organları yabancı olarak tanımlayarak ona saldırması oldukça normaldir. Fakat organ reddi, hastalar için çok büyük bir problem teşkil etmektedir. Hastaların immün sistemi baskılayan ilaçlar kullanarak organları kullanmaya devam etse de, bu seferde dış enfeksiyonlara karşı korunmasız kalıyorlar.

Bazı vakalarda organ nakledildikten bir iki hafta sonra, vücut reddedebiliyor. Bazen de bu durum yavaş seyrettiğinden nakil organ yavaşça bozunarak, sonunda organ yetmezliği oluşmaktadır.

İmmünsupresyonu arttıkça nerdeyse her büyük organda başlangıç nakil başarısı artmaktadır. Fakat çoğu organ alıcısı bir yıl sonrasında bu stabiliteyi kaybederek nakil kaybı yaşayabiliyor ve bu oran yıllardır sabit kaldı,” diyor araştırmanın kıdemli yazarı Jordan Pober.

Yeni Molekül İmmün Sistemi Sakinleştirerek Organ Reddini Engelleyecek

Araştırmalar yeni çalışmalarında bu yavaş ölüme katkıda bulunan bir molekül keşfettiler. İşte bilim insanları bu molekülü inhibe ederek, immün sisteminin azmasını engellemeyi ve organ reddini önlemeyi umut ediyorlar.

Bu yavaş formdaki organ reddinde HLA antijenleri adı verilen moleküller yer alıyor. Bu moleküller endotelyal hücreler(kan damarlarında yer alıyor) tarafından üretiliyor ve immün sistemi düzenlemekle yükümlüler. Bu moleküller kişiye özgü gibiler.Yeni bir doku nakil edildiğinde, konağın immün sistemi bu nakli yabancı gibi algılıyor ve nakle karşı yeni bir saldırı başlatıyor.

Yeni araştırmada bu mekanizmaya odaklanılarak, bu saldırının önüne konulabilecek bir engel bulundu. Konağın antibadilerinin nakledilen HLA antijenlerine saldırmak için, nakil endotelyal hücrelerin üstünde kompleks proteinler yarattığını keşfettiler. Bu dönor hücreleri aktive ederek, konağın T hücrelerinin dikkatini bu alana yöneltmesine neden oluyor.  

İnsan hücresi içeren farelerde, endotelyal hücre üretimini aktive eden özel bir molekülün bloke edilmesiyle, T hücresi immün tepkisinin azaltılabileceği bulundu. İşte bu nakil hastalarının tedavisinde yeni dönem başlatabilir.

Nanoparçacık, diyabet ilaçları gibi farklı tedavilerin aksine bu tedavi farklı bir yol izleyecek.

Yeni araştırma Journal of Clinical Investigation dergisinde yayınlandı.

Kaynak: Yale University

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu