Biyolojiİlginç BilimMakalelerPaleontolojiVideobilim

20 Milyon Yıllık Amberden Çıkan Çekirge ve Böceklerle Zaman Yolculuğu

çekirge

Bilim adamları 50 yıldır Dominik Cumhuriyeti’nde keşfedilen 20 milyon yaşındaki amberin incelemesini bitirdi. İçinde tarih öncesi tropik böcekler bulunan amber dünyadaki eski yaşama dair ipuçları  içeriyor. Tümüyle küratörleştirilen kolleksiyonu yapmak yıllar sürse de Dominik amber  kolleksiyonu koşulsuz dünyanın en büyük kolleksiyonu .

Kolleksiyonun en çarpıcı keşfi ise gül dikeni büyüklüğünde pygmy locust adı verilen ufak bir çekirge türü. 18-20 milyon yıl önce yaşadığı düşünülen çekirge yosun,alg ve fungilerle besleniyordu. Bu örnek locust (ya da diğer adıyla Cladonotinae) ailesinin evrimsel hayatının orta aşamasını temsil ettiğinden gerçekten önemli. Bu grubun en eski atalarında kanat varken, yeni nesillerinde kanat mevcut değil. Yeni keşfedilen bu türde ise bu kanatların kalıntıları yer alıyor ve fonksiyonlarını yitirmişler. Keşif ZooKeys dergisinde yayınlandı. “Amber içindeki çekirge numuneleri oldukça ve örneğimiz çok iyi şekilde korunmuş,”diyor Ilinois Doğa Tarihi Araştırması’ndan paleontolog Sam Heads. 1950’lerde Ilinois Üniversitesi’nden entomolog Milton Sanderson’ın bulduğu 72,5 kg’lık numune üzerinde çalışırken, Sam Heads,teknisyeni Jared Thomas ve yardımcı yazar Yinan Wang birkaç ay önce keşfedilen eşsiz numune 2010’a kadar amber kolleksiyonunda bekliyordu.

amber

 

Heads yeni pygmy locust türünü Electrotettix attenboroughi olarak adlandırdı. Electrum (yunanca-amber) ve tettix(yunanca-çekirge) anlamlarına geliyor. Diğer ismini ise ünlü doğa bilimci ve film yapımcısı Sör David Attenborough’dan (kardeşi Jurassic Park’ta yer alan aktör Richard Attenborough’la karıştırmayın) aldı. Amberin içindeki numune içinin görülmesi için özenle kesilerek çıkarıldı. Amberin içinden pygmy locust’un dışında Aztek karıncaları, çiftleşen sinekler,eşek arıları, iğnesiz arılar, bitki parçaları hatta bir memelinin saçı bile çıktı. Pygmy locust fragmanında eşek arıları,karıncalar, tatarcıklar,bitki kalıntıları ve fungilerin çıkması o zamanki habitata hayvanların fizyolojik gereksinimlerine dair bilgi de veriyor. Bu gibi amberlerin içinde zaman donduğundan ilginç bilgiler edinebiliyor. Amber numuneleri tarihin çağlarını anlamak açısından, dinozor kemiklerinden daha fazla bilgi sağlayabiliyor.

  1. Sam Heads, M. Thomas, Yinan Wang. A remarkable new pygmy grasshopper (Orthoptera, Tetrigidae) in Miocene amber from the Dominican Republic.ZooKeys, 2014; 429: 87 DOI: 10.3897/zookeys.429.8020

Kaynaklar

http://www.sciencedaily.com/releases/2014/07/140730104138.htm

http://illinois.edu/lb/iList/518

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu