Sorting by

×
Astronomiİlginç BilimJeolojiKimyaMakalelerÜtopyaUzay-Zaman

Satürn’ün Uydusu Enceladus’ta Organik Moleküller Tespit Edildi

Satürn’ün ayı Enceladus’tan püsküren uzayda donmuş buz taneciklerinin içinde, hayatın yapıtaşı olan aminoasitlere rastlandı. Elde edilen bulgular NASA’nın Cassini görevinde yaptığı derin dalışların bir sonucu olarak elde edildi. Enceladus’un çekirdeğinden kaynaklanan hidrotermal yarıklar, ayın dev okyanus tabanından su buharıyla karışık materyal püskürtüyor. Böylece uzaya su buharı ve buz tanecikleri saçılıyor. Buz taneciklerinin içinde yoğunlaşmış bu taneciklerin, azot ve oksijen içeren bileşikler taşıdığı keşfedildi.

Dünyada benzeri bileşikler, hayatın yapıtaşı olan amino asitlerin ürettiği kimyasal reaksiyonların bir kısmını teşkil ediyor. Okyanus tabanındaki hidrotermal çatlaklar bu reaksiyonlar için gerekli enerjiyi sağlıyor. Bilim insanları, Enceladus’un hidrotermal yarıklarının benzeri şekilde çalışarak aminoasitlerin üretimine neden olan enerjiyi sağladığına inanıyor.

“Eğer uygun koşullar oluştuysa, Enceladus’un tabanında gelen bu moleküller, Dünya’da gerçekleşen aynı reaksiyon yolunu izliyor olabilir. Henüz dünya ötesinde bir yaşam için aminoasitlerin gerekliliğinden emin olmasak da, bulunan moleküller aminoasitleri oluşturduğundan bulmacanın önemli bir parçasını tamamlıyor,” diyor Berlin Free Üniversitesi’nden araştırmanın lideri Nozair Khawaja. Elde edilen bulgular 2 Ekim’de Monthly Notices of the Royal Astronomical Society dergisinde yayınlandı.

Cassini Görevi Bitti Ama Verileri Yıllar Boyu İncelenecek

Cassini görevi Eylül 2017 bitse de, veriler onlarca yıl boyunca işlenecek. Nozair Khawaja’nın ekibi uzay aracının Kozmik Toz Analizcisi’ni (Cosmic Dust Analyzer-CDA) kullanarak Enceladus’un E halkasında dağılan buz taneciklerini tespit etti.

Kozmik Toz Analizcisi’nde bulunan kütle spektrometresindeki ölçümleri kullanarak, taneciklerdeki organik maddenin bileşimini tespit etti.

Enceladus’tan püskürerek buz taneciklerine dönüşen organik moleküller

Bilim insanları ilk olarak, Enceladus’taki okyanus tabanındaki çatlaklardan püsküren suyun yoğunlaşarak buz tanecikleri halinde donduğunu keşfetti. Çatlaklardan uzaya püsküren tuz tanecikleri , Cassini’nin CDA enstrümanı ile analiz edildi.

Ekip geçtiğimiz sene de büyük kompleks organik moleküller keşfetmişti. Yeni bulgular ise bu moleküllerin okyanusun tabanından geldiğini ortaya koydu. Sonra ekip daha çalışmasını daha derinleştirerek bileşenleri buldu. Bu bileşenler okyanusta çözünmüş,hidrotermal proseslerle üretilen amino asit oluşumlarından geliyordu.

“Enceladus’un okyanusu reaktif inşa bloklarına sahip ve bu da Enceladus’ta yaşanabilirliğe dair yeşil ışık yakıyor,” diyor Frank Postberg.

Araştırmacılar bulunan küçük ve çözünür organik inşa bloklarının , hayat için gerekli aminoasit öncülü ve diğer içerikler için potansiyel olabileceğine inanıyorlar.

https://phys.org/news/2019-10-compounds-enceladus-ice-grains.html

İleri Okuma: N Khawaja et al. Low-mass nitrogen-, oxygen-bearing, and aromatic compounds in Enceladean ice grains, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (2019). DOI: 10.1093/mnras/stz2280

Journal information:Monthly Notices of the Royal Astronomical Society

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Customizeable news platform

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu