BilgisayarMakalelerMekatronik

Kolombiya Üniversitesi Robot Ütücüler Geliştiriyor

56cadfba11f6a

Gerçekten bir giysi robotlar tarafından kendi kendine ütülenebilir mi? Ya da gerçekten bir robot sıradan bir ütü gibi kırışıkları ütüleyebilir mi? Kolombiya Üniversitesi bilgisayar bilimlerinden araştırmacılar; Yinxiao Li, Xiuhan Hu, Danfei Xu, Yonghao Yue, Eitan Grinspun ve Peter Allen’ın araştırmaya, test etmeye başladıkları ve sonuçları rapor ettikleri tam da bu konudur.

“Robotik Ütüleme için Çoklu Sensör Yüzey Analizleri-Multi-Sensor Surface Analysis for Robotic Ironing” isimli makaleleri mayısta Stockholm’de IEEE Uluslararası Robotik ve Otomasyon Konferansı(ICRA)’nda sunulacaktır ve arXiv’de yayınlamıştır.

Ekibin bu soruya cevabı ‘evet’ ti, böyle bir şey mümkündü ancak çok kolay değildi. Ekip: “Robotik ütüleme oldukça zorlu bir görev, problemin tam çözümü için karmaşık yüzey analizleri, tekrar kavrama ve ütünün hibrit kuvvet/pozisyon kontrolünün sağlanması gerekmektedir.” şeklinde açıklama yaptı.

Videoda üç robotik ütüleme senaryosu gösterilmektedir. Videolarda bir parça mavi kumaş, yeşil giysi ve bir parça kırmızı kumaş bulunmaktadır.

Onlar, bir Baxter araştırma robotuna ütüleme programını implante ettiler; robot, kumaşı ütülemek için yedi derecelik bir hareket alanına sahip iki kol ve yüzey bozukluklarını algılayacak iki ışık ile donatılmıştır.  “Kırışık analizi algoritması” ile çalıştılar ve yüzeyi düzeltmek için Kinect sensörü kullandılar.

Ekip, düzgün ve düzgün olmayan bölgeleri tespit etmek için iki tip görsel tarayıcı kullandıklarını söyledi. Biri, örneğin; pürüzsüz kavisli düzgün olmayan bölgeler için, Kinect sensörü tarafından tümseklerin yüksekliğini bulmak amacıyla çoklu derinlik görüntülerini birleştiren kurvatür tarama(kavisli tarama). Diğer tip ise kalıcı kırışıklıkları bumak için dağıtıcı yansıma kullanarak kesikli tarama yapmaktadır. (İki taramanın sonuçları birleştirilerek, kalıcı kırışıklıklar tespit edilebilir.)

Sonuç: robot, kumaş yüzeyini ütüleyebildi ve kırışıklıkları etkili bir şekilde yok etti. Videodaki yorumların arasından: bir izleyici ütülmenin spor yarışması olması gerektiğini söyledi. Bir başkası da programcının doğru bir şekilde nasıl ütü yapılacağını öğrenmesi gerektiğini öne sürdü.

Ciddi bir notta, Motherboard’dan Jordan Pearson: “Ütünüzü yapan mekanik bir uşağın olması oldukça eğlenceli bir fikir, ancak Kolombiya ekibi tarafından yapılan bu işin asıl kazancı; çamaşırhanenin dışında uygulanabilecek, yumuşak, tahmin edilemeyen objelerle baş edebilme yeteneğine sahip bir robot üretmedir.” şeklinde yazdı.

Kolombiya bilgisayar bilimlerinde öğretim üyesi ve makalenin ortak yazarı Peter Allen, Motherboard’dan yaptığı alıntıda: “Temel olarak, diyoruz ki, eğer sabit bir hale sahip objeniz yoksa, bunun modellemesi için ve bununla başa çıkmak için bir yol bulmak zorundasınız ve bizim yaptığımız bu objeleri hassas bir şekilde modelleyebilmek ve anlamak oldu.” dedi.  Allen; gıda üretiminde de havadaki yumuşak şeyleri kavrayabilen robotlardan faydalanılabilecektir, diye ekledi.

 

Kaynak: http://techxplore.com/news/2016-02-columbia-team-robot-ironing.html

 

Referans: Multi-Sensor Surface Analysis for Robotic Ironing, arXiv:1602.04918 [cs.RO]

Daha Fazla Göster

Melek Aydın

"Öngörülen geleceği yaratabilmek için en etkin araç bir ulusun bilim,teknoloji ve inovasyondaki yetkinliğidir."düşüncesi doğrultusunda çeşitli bilim ve inovasyon platformlarında araştırmacı öğrenci olarak projelerde yer almaktayım.Türkiye'de bilimsel kültürün gelişmesi adına biyoteknoloji ve yaşam bilimleri alanında, vaktim oldukça www.gercekbilim.com'da yazacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu