Sorting by

×
BilgisayarElektronikMakalelerTeknoloji Haber

178 Tb/s ile İnternet Hız Rekoru Kırıldı

178 terabit saniye(Tbps) ile yani 178,000,000 mbps ile internet hız rekoru kırıldı. Bu hız o kadar yüksek ki, tüm Netflix arşivini 1 saniyeden kısa sürede indirebiliyorsunuz.Üniversite College London (UCL), Xtera,KDDI Research yani İngiltere ve Japonya’dan araştırmacılar tarafından geliştirilen son teknolojiler sayesinde mevcut fiber optik altyapıya, daha çok veri sıkıştırılabiliyor.  Mevcut sistemlerde bant genişliği 4,5 THz’e kadar çıkabilirken, bazı son teknolojilerde bu hız 9 THz’e yaklaşıyor. Ekibin geliştirdiği yeni sistemde ise çıtayı 16,9 THz’e çıkarılıyor.

Bu hız o kadar yüksek ki, Dünya’da Japonya,ABD ve Yeni Zelanda’da kullanılan 10Gb/s internet hızından, 17,800 kez daha hızlı. Ayrıca NASA’nın kullandığı Esnet’in 400 Gb/s’den bile kat be kat hızlı.

Daha önce Avustralya’da ulaşılan 44 Tb/s ya da Japonların eski rekoru 150 Tb/s’den bile daha hızlı.

“Son teknoloji bulut veri merkezlerinde taşıma hızı 35 Tb/s’ye çıkabilirken, bizim üzerinde çalıştığımız yeni teknolojiler mevcut altyapıyı çok daha verimli kullanmayı mümkün kılıyor. Bu sayede fiber optik bant genişliğini daha iyi kullanarak, 178 Tb/s hıza çıkabiliyoruz,” diyor araştırmanın baş yazarı Lidia Galdino.

Araştırmacılar ekstra yer kazanmak için yeni Geometrik Şekillendirme(GS) kümeleri oluşturdu. Temel olarak, bu sinyal kombinasyonu desenler; dalgaların fazını, parlaklığını ve polarizasyonunu değiştirirken,aynı zamanda dalgaların interferansa girmeden daha fazla bilgi depolamasına imkan tanıyor. İşte bunu yapmak için farklı yükseltici teknolojileri tek bir hibrit sistemde toplandı.

Teknolojinin en iyi kısmıysa, yeni bir altyapıya gereksinim duymadan mevcut fiber optik ağa her 40 ila 100 km aralığında yükselticiler koyarak yüksek hıza ulaşılabileceğidir.

Araştırma IEEE Photonics Technology Letters dergisinde yayınlandı.

Kaynak: https://newatlas.com/telecommunications/internet-speed-record178-terabits-per-second/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: 178 Tb/s ile İnternet Hız Rekoru Kırıldı - Sedatbaskar.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu