Sorting by

×
Teknoloji HaberYeni İcatlar

BELL TİLTROTOR V-280 DİKEY KALKIŞA İMKAN VEREN HİBRİT UÇAK HELİKOPTER

Bell helikopter şirketi V-280 tiltrotor konseptini tanıttı. Amerikan ordusunun ortak katılımıyla FVL (Geleceğin Dikey Kalkışı) programı kapsamında geliştirilen helikopter uçak hibriti , 2013 Amerikan Askeri Havacılık Fuarı’ nda (AAAA)  tanıtıldı.  Boeing ve Sikorsky’ nin X2 konseptine rakip olarak tasarlanan tiltrotor V-280 ’ in, 2017’ de prototipinin üretileceğini belirtiliyor.

Bell bu üçüncü  nesil tiltrotoru XV-3 ,X-V 15, 609 ve V-22 Osprey ‘ in üretiminden elde edilen tecrübeyle üretecek. V-22 Osprey ‘in aksine rotor istenilen yöne çevrilebiliyor.

Ayrıca kanatlar özel olarak üretilecek. Bu kanat tek parçada üretilmek için , Büyük Hücreli Karbon Çekirdeği teknolojisi kullanılacak. Bu sayede ağırlık düşürülecek ve üretim masrafları azaltılacak. Ayrıca malzeme sayesinde kanatlarda gerçekleşen hasar anında detektörlerle tespit edilebilecek. Bu özel hava taşıtında ayıca V-tail adı verilen kompozit bir gövde uçuş kontrol sistemi kullanılmış.

V-280 tiltrotor anlam olarak Vertical yani dikey anlamına geliyor. 280 ise tiltrotorun 280 knot yani 518 km hıza çıkabileceğini ifade ediyor. Orta sınıf bir hava aracı olarak tasarlanan tiltrotor, 4 kişi mürettebata 11 askere yer açabilecek kadar geniş. 1,8 metrelik kapılar sayesinde kapılar makineli tüfeklere uygun . Bell tiltrotorun savaşma menzilinin 500 ila  800 deniz mili (926 km) olduğunu, normal menzilinin ise 3889 km’ ye çıkabileceğini belirtiyor.

Geliştirilecek bu helikopter, motorlarının dönebilmesi sayesinde bir uçağın hızına ve helikopterin manevra yeteneğine sahip olabilecek.

Bu süper helikopter için Bell helikopterlerinin çok para dökeceği kesin. Videoda bilgisayar oyunlarındaki geleceğin helikopterleri olarak gösterilmiş.

bell-v-280-valor-tiltrotor-2

Kaynak : http://www.gizmag.com/bell-helicopter-v-280-valor-tiltrotor/27043/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Hibrit Uçak Helikopter - firinet - firinet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu