Sorting by

×
MekatronikTeknoloji HaberVideobilim

UÇAN ROBOTLAR AĞ GERDİREREK TOPU YAKALAYABİLİYOR

İsveçli araştırmacılar birbirleriyle işbirliği yapabilen robot quadrokopterler programladı. Gösterilen videoda ağı hareket ederek, topları yakabiliyorlar. Topu uçarak yakalayan robotlar, topu ağı gerdirerek yukarı fırlatıyorlar sonra hemen durumlarını düzeltip, çarpışmadan topu tekrar yakalayabiliyorlar. Sanki ağı gerdirip, oyun oynayan çocuklar gibiler. ” Quadrokopterlerdeki quadrotorlar birarada çalışarak, ağın ve kendi pozisyonlarını düzeltip, topu yakalıyorlar,” diyor ETH Zürih Uçan Makineler Arenası’ nda Baş Araştırmacı  Robin Ritz.

Robotlar topu izlemek için tam olarak doğrusal olmayan bir yörünge kullanmak zorunda kalabildiklerinden ağı bu şekilde kullanmaları oldukça zor. Bu nedenle özellikle uçan bu model oldukça sıradışı bir örnek.

Quadrokopterler ağ sayesinde birbirleriyle eşlenmişler ve böylece kompleks kuvvetleri dengeleyerek, cihazların son dinamik limitlerine kadar kullanılabiliyor. Bu koşullarda robotların çalışması için oldukça değişik bir kaç algoritma kullanılması gerekiyor.

Bunlar ise;

  • Optimal tabanlı olarak gerçek zamanlı yörünge jenerasyon algorimasıyla manevraları yapabilecek
  • Zaman değişkenli yörünge izleme kontrol stratejisiyle bağımsız cihazların ağı yönetmelerini sağlamak
  • Yeni algoritmalar öğrenerek topu tutmak için yapılan hataları  telafi etmek

 

Kaynak : http://www.gizmag.com/flying-robots-play-catch/24349/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu