Sorting by

×
MekatronikTeknoloji HaberTıp ve Sağlık

Robot Cerrah Katarakt Ameliyatlarını Hassaslaştıracak

Yeni geliştirilen bir cerrahi robot mikro manevralar yaparak katarakt ameliyatı yapabiliyorlar. Cambridge Consultants tarafından geliştirilen bu iki kola bağlı küçük kıskaçlar ile insan gözünde bir insandan daha hassas bir şekilde çalışabiliyor.

Tüm her yıl 20 milyon insan katarakt ameliyatı oluyor, yani dünyadaki en yaygın ameliyatlardan biridir. Komplikasyonlar oldukça nadir olmasında rağmen her yıl onbinlerce insan etkileniyor.

Katarakt göz lensinin saydamlığını yitirerek opaklaşarak görüşü bozmasıyla oluşuyor. Görüşü düzeltmek için cerrah lenste küçük bir delik açarak, bu opak kısmı alıyor ve yerine kalıcı plastik bir kontakt lens yerleştiriyor.

Tabi bu ameliyat iyi bir elden çıkmalı, cerrah yanlışlıkla lensin gerisine zarar verirse, puslu görüşe neden olabilir.

Axsis bu insan hatasını engellemeyi hedefliyor. NASA güneş yelkenleri için kullandığın inanılmaz iplikçiklerle donatılan cihazın kıskaçları 10 mm’lik alanda hareket ediyor.Demonstrasyon modelinde kıskaçlar bistüriyle yer değiştirdi.

robot-goz-cerrahi
Robo halo

 Robotu kontrol etmek isteyen cerrah istasyonunun yakınına oturuyor ve 2 haptik 3D joysticki kullanıyor. Yaptığı hareketleri inceleyen cerrah çok daha hassas çalışabiliyor. Kıskaçların çalıştığı küçük boyutlarda insan eliyle çalışmak mümkün değil.

Yazılım sayesinde sınırların geçilmesi engelleniyor.

Normalde Da Vinci gibi robotlar kullanılsa da ,bunlar çok daha büyük robotlar. Katarakt robotu ancak bir kafanıza takabilecek bir başlık kadar küçük, yani daha az maliyete sahip.

Axsis robotu lensin arkasını delmeyi engelliyor. Vakalarda bu oran %0,1 ila % 0,7 arasında değişiyor. Komplikasyon oranının düşürülmesi büyük bir gelişme olacaktır.

Axsis mevcut lazer katarakt ameliyatı gibi uygulamalara kıyasla daha fazla avantaj sunacağı belirtiliyor.  Robotun kolon ya da midedeki polipleri kaldırmada da kullanılabileceği belirtiliyor.

Kaynak : https://www.newscientist.com/article/2111445-robot-surgeon-can-slice-eyes-finely-enough-to-remove-cataracts/

2nd-800x533

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu