MakalelerTıp ve Sağlık

Araştırmada, Koronavirüs Hastalarının %80’inde D vitamini Eksikliği Olduğu Bulundu

İspanya’da bir hastanede 200’den fazla COVID-19 hastası üzerinde yapılan araştırmada, hastaların % 80’ininden fazlasının D vitamini eksikliği çektiği bulundu. Araştırma Endocrine Society’s Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism dergisinde yayınlandı.

D vitamini böbrekler tarafından bir hormondur ve kandaki kalsiyum derişimini kontrol ederek immün sistemi etkiler. D vitamini eksikliği çeşitli sağlık problemleriyle ilişkilendirilse de, halen hormonun vücutta diğer sistemleri etkilediği de düşünülüyor. Yapılan bir çok araştırmada, D vitaminin immün sistemi üzerinde yararlı etkilerine işaret ediliyor. Özellikle de enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisinde bahsediliyor.

“Özellikle COVID-19 için yüksek risk teşkil eden yaşlılar, kronik hastalar ve huzurevi sakinleri gibi yüksek risk taşıyan bireyler için D vitamini eksikliğinin belirlenmesi ve tedavisi diğer bir yaklaşımdır. Kan dolaşımında D vitamini seviyesi düşük olan COVID-19 hastaları için D vitamini tedavisi tavsiye edilmelidir. Bu yaklaşımın kas-iskelet sistemi ve immün sistemi açısından yararlı etkileri olacaktır.

Araştırmacılar Universitario Marqués de Valdecilla Hastanesi’nde, 216 koronavirüs hastasının % 80’inde D vitamini eksikliği olduğunu ve erkeklerin D vitamini seviyelerinin kadınlardan daha az olduğunu buldu. Ayrıca D vitamini düşük seviyede olan koronavirüs hastalarının ferritin ve D-dimer gibi inflamatuvar markerlerinin serum seviyelerinde artış da vardı.

Dergi Referansı:

José L Hernández et al. Vitamin D Status in Hospitalized Patients With SARS-CoV-2 Infection. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism. 27 October 2020 DOI: doi.org/10.1210/clinem/dgaa733

Kaynak
Medicalxpress
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Koronavirüs ve D Vitamini ilişkisi ! - winally.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu