MakalelerPsikolojiTıp ve Sağlık

Halüsinasyon Görmek ve Hezeyan Yaşamak Düşünüldüğünden Daha Yaygın

halüsinasyon

Queensland Üniversitesi ve Harvard Tıp Fakültesi’nden bilim insanları  önderlik ettiği bir uluslararası çalışmada diğer insanların duyamadığı sesleri duymanın,görmediği şeyleri  görmenin insanlar arasında % 5 civarında olabileceğini ortaya koydu.Böylece halüsinasyon görme gibi davranışların düşünüldüğünden daha sık gerçekleştiğini ortaya konuldu.

Queensland Beyin Enstitüsü araştırmacı Prof John McGrath’ e göre 19 farklı ülkeden 31,000 den fazla kişinin dahil edildiği bu çalışma bugüne kadar yapılmış en kapsamlı çalışma.

Profesör Mcgrath, “Önceden sadece psikozlu kişiler sesler duyar ya da hezeyanlara sahiptirler diye bilirdik ama şimdi biliyoruz ki sağlıklı,yüksek işlevselliği olan kişiler de bu deneyimleri bildirmektedirler,” dedi.

“Bu deneyimleri bildiren kişilerin üçte biri hayatların sadece bir kez ,diğer bir üçte biri ise hayatları boyunca yalnızca 2-5 epizod yaşamışlardır. Bu insanlar ise oldukça normal görünüyor.”

“Bu nedenle alışılmadık sesler duymanın , önce düşünüldüğünden daha yaygın olması son derece ilginç,fakat bu durum yalnızca ciddi ruhsal hastalıklarla bağlantılı değildir.”

Çalışma rastgele seçilen topluluk üyelerinin dahil edildiği,kişilerle ruhsal hastalıkları hakkında çok detaylı bir görüşmenin yürütüldüğü esaslı bir incelemeydi.

“Bu kişiler genel popülasyonun temsilcileriydi,yalnızca ruh sağlığı desteği aramıyorlardı,” dedi Profesör Mcgrath.

Bu çalışma işitsel halüsinasyonların kadınlarda erkeklere göre daha yaygın olduğunu tespit etti,ayrıca zengin ülkelerde yaşayan kişilerde daha da yaygındı.

Profesör Mcgrath ‘e göre,bulgular bu izole semptomların nedenlerini anlamaya yönelik yeni araştırmalar oluşturmaya yardım edebilir.

“Özellikle,bazı kişiler iyileşirken neden diğerlerinde şizofreni gibi ciddi hastalıkların oluşumuna neden oluyor ,”dedi.

“Bu durumun neden bazı kişiler için geçici bazı kişiler için ise kalıcı olduğunu anlamalıyız. Bu bulguları halüsinasyonlara neden olan mekanizmaların her iki durumda da benzer mi yoksa farklı mı olduğunu belirlemek için kullanabiliriz,”

“Sesler duyma ve ruhsal hastalıklar arasındaki bağlantıyı yeniden düşünmeliyiz, bu durum önceki düşüncelerden çok daha ince bir fark,”

“İnsanlar toplum içinde kendilerini yanlışlıkla ismiyle çağıran sesler duyma gibi yanlış bir algı deneyimleyebilirken, hezeyanlar ve halüsinasyonlar daha detaylıdır;örneğin kimsenin duyamadığı sesler veya birinin başka birinin zihnini ele geçirdiği gibi bir inanç,”

“Bu durum bir veya iki kez olduysa kişilerin şüpheleri yeniden giderilmeye çalışılmalıdır ama kişiler sıradan bir deneyim yaşıyorlarsa onlara yardım istemelerini tavsiye ederiz.”

Kaynak : Sciencedaily 

Referans:

  1. John J. McGrath et al. Psychotic Experiences in the General PopulationA Cross-National Analysis Based on 31 261 Respondents From 18 Countries. JAMA Psychiatry, 2015 DOI:10.1001/jamapsychiatry.2015.0575

Daha Fazla Göster

Gökhan Bahtiyar

1989 Bulgaristan'ın Kırcali şehrinde dünyaya gözlerimi açtım.Ailemin zorunlu göç sebebiyle 1990 yılında Türkiye'ye göç etmesiyle İzmir'de yaşamaya başladım.2007 yılında İzmir Atatürk Lisesi'nden ve akabinde 2013 yılında da Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden başarıyla mezun oldum. İzmir Kâtip çelebi üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri'de ihtisas yapmaya hak kazandım.Çok sevdiğim tıbbın bilinmezlerle dolu psikiyatri alanındaki son gelişmeleri sizlerle paylaşmaktan onur duyacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu